Venüs Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Venüs gezegeni nedir

Venüs Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Venüs, Güneş’e yakınlık bakımından ikinci sırada, sıcaklık bakımından ise birinci sırada yer alan gezegendir. Aslında Güneş’e ikinci sırada yer alan bir gezegenin bu kadar sıcak olmaması gerekir. Fakat bunun sebebi şöyledir; kendisine gelen yakıcı Güneş ışınlarının çıkmasına izin vermemesidir. Nasa bilim adamlarınca bu şekilde açıklanmıştır. Gezegen ismini ise Yunan Mitolojisinde ki Afrodit’ten almıştır.


Venüs Gezegeninin Fiziksel Özellikleri

Bazı bilim adamlarınca desteklenen ve kanıtlanabilirliği olmayan Venüs gezegenin, eskiden yüzeysel hali şu şekilde açıklanmıştı; Dünya’ya benzer, üzerinde canlıların yaşadığı ve yeşil bir gezegenin olduğu hatta Venüs’ün isminin, üç ayrı şekilde konduğunu belirtmişlerdi. Bu isimler ise şöyle idi; Zühre, Çolpan son olarak Çoban yıldızı. Her ne kadar kulağa şaşırtıcı ve inanılmaz da gelse doğruluğu hala kanıtlanamadı.

Venüs gezegeni, Güneş Sisteminde ki diğer gezegenlere nazaran zıt yönde döner ve Güneş etrafında tam dönüşünü 224 günde tamamlar. Bu da Venüs’ün diğer gezegenlerden en ayırt edici özelliğidir ve bilimsel açıklamalar ile doğruluğu kanıtlanmıştır. Venüs, Dünya’ya benzerliği ile bilinir ve büyüklükleri neredeyse aynıdır. Bu yüzden Dünya ile ‘’kardeş gezegen’’ olarak da bilinir. Dünya’ya yörünge tipi benzediği için, yeryüzünden sadece Güneş doğmadan ve batmadan önce/sonra görülebilir. Bu tür durumlarda ve gözlemlendiği sıralarda gökyüzünün en parlak gezegenleri arasında yerini alır. Diğer yıldız kümelerinden ve yıldız sistemlerinden ayırt edilmesi daha da kolaylaşır.

Venüs Gezegeninin Yüzeysel Şekilleri

Yukarıda ki anlatımlarımız da dediğimiz gibi; Venüs’ün Güneş ışınlarının içinden çıkmasını engellediği için yüzey yapılarının incelenmesini zorlaştırır ve bu gibi imkanları kısıtlar. Fakat 1960 yıllarının son aylarında Doppler araştırmaları sonucunda Venüs’e gönderilen uzay araçları sayesinde yüzeysel şekilleri incelenmiş olup, bu veriler halen Nasa arşivlerinde saklanmaktadır. Yüzeysel şekilleri ise; kraterlerden ve Dünya’ya benzer dağlardan oluşmaktadır. Ayrıca oldukça nemli ve sıcak toprak mineralleri bulunmaktadır.

Teleskop İle Venüs Gözlemi

Çıplak göz ile gökyüzünde ki koordinatını kolaylıkça bulabildiğiniz gezegenlerden olan Venüs, pahalı bir teleskop ile aşağıda vermiş olduğumuz fotoğrafta ki gibi gözlemlenebilir. Aşağıda ki fotoğrafta filtre ve editleme yapılmadığından bu şekilde direk göz merceğine yansıyacaktır. Bu da Venüs’ün yüzeysel sıcaklığının ayrı bir göstergesidir. Venüs ile sizi baş başa bırakıyorum. İyi gözlemlemeler…
teleskop ile venüs gözlemi

Yorum Gönder