Vixen Star Pal 60L Teleskop İncelemesi

Vixen Star Pal 60L teleskop incelemesi

Vixen Star Pal 60L Teleskop İncelemesi

Vixen markasını benim gibi hiç duymadığınızı biliyorum. Piyasada Vixen markası gibi birçok teleskop dolaşmakta fakat günümüzün kaliteli markaları arasında bu isimler sıkça duyulmuyor ve teleskop mağazalarında yerlerini almıyorlar. Ancak, teleskop güzel ve genç arkadaşlarımız için oldukça ideal bir kaliteye sahip. O yüzden sizler için Vixen Star Pal 60L teleskop incelemesini yapmak istedim. Umarım benim kadar sizde bu teleskopun kalitesini beğenebilirsiniz. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum; bu teleskop ay gözlemi ve derin uzay gözlemi için üretilmiş olup, gezegen gözlemi sırasında sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Şimdi Vixen Star’ın detaylı özelliklerine göz gezdirelim.Vixen Star Özellikleri

Star Pal’ın optik tüp tasarımı achromatic olarak dizayn edilmiş ve D 60mm / F 910mm üzerine güzelce sabitlenmiş. Açıkçası bu özellik kaliteli teleskoplarda bile olmuyor ve özel sipariş üzerine fabrikalardan sipariş veriliyor. Bunun dışında; teleskopun ışık toplama gücü de bütçesine göre oldukça güzel, yaklaşık ışık toplama gücü; 73x olarak bizlere sunuluyor. Ayrıca derin uzay gözleminde zorluk çekmememiz için teslimat kargosunun içerisinde bir adet orta kalitede bulucu dürbünde aksesuar niyeti ile hediye ediliyor. Fakat bulucu dürbün umduğunuz kadar kullanışlı değil, ayrıca kırılgan bir malzemeden üretilmiş. Benim hiç hoşuma gitmedi ve aradığım özelliklerde bulucu aksesuarın içinde fazlası ile yok.

Vixen Star’ın içeriğinde 2 adette göz merceği hediye ediliyor. Bunların yaklaşık oranları; 1. göz merceği; H20mm, 2. göz merceği; H6mm’dir. Göz merceklerini kaliteli buldum fakat size yeterli gelmezse daha kaliteli mercekler ile değiştirebilirsiniz. Teleskopun ağırlığından bahsedecek olursak, göz mercekleri dışında 4 kilo geliyor. Göz mercekleri ile birleştirildiğinde yaklaşık 4.250 olarak bir artış gözlemledim. Bu tür ağır teleskoplarda, alüminyum tripod seçmemekte fayda var. Çünkü açık hava gözlemlerinde en hafif bir rüzgarda teleskopunuzu yere düşürebilirsiniz. Bunu da lütfen göz önünde bulundurun.

Vixen Star İle Gözlemlenecek Gezegenler

Teleskop ile tanıştığım ilk andan itibaren sadece ay gözlemi yapabildim. Ve oldukça beğendim fakat dediğim gibi göz merceklerini teleskop mağazasından dilediğiniz kaliteli ürünler ile değiştirebilirsiniz. Çünkü bu göz mercekleri gerçekten teleskop fiyatının çok altında kalmış diyebilirim. Ama bu söylediklerimi orta düzey gözlemci arkadaşlar için söylüyorum. Eğer yeni yeni gözlem yapmaya başlıyorsanız, eminim bu üründen oldukça tatminkar bir şekilde kalacaksınız.

Ay, aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi ışık toplama gücü sayesinde oldukça net ve düzenli bir şekilde gözüküyor. Fakat ışık kirliliği olduğu için teleskop merceği direk yapay ışıklardan faydalanıp, görüntü bazlı biraz görsel kirliliği olabilir. O yüzden bu teleskop ile ışık kirliliğinin yani düzenli yerleşkelerin olduğu yerde gözlem yapmamanızı öneririm. Aksi taktirde bu teleskop ile gözlemleriniz kötü geçebilir.
vixen star ile gözlemlenecek gezegenler

Vixen Star Almalı Mıyım?

Piyasada ki birçok üründen iyi denilebilecek düzeyde bir teleskop. Fakat aldığınız mağazadan, yukarıdaki anlattığım parçalarını değiştirirseniz daha iyi olacak ve gözlemleriniz daha zevkli ve kaliteli geçecektir. Onun dışında fazla bir söze gerek duymuyorum. Gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Yorum Gönder