Yer Çekimi Nedir?

Yer çekimi nedir?

Yer Çekimi Nedir?

Eminim, Newton ve o ünlü elmasını hepiniz duymuşsunuzdur. İşte günümüze kadar gelen yer çekimi kuvveti o elmanın sayesinde kanıtlanmıştır. Yani yer çekimi kuvveti aslında her nesnenin kütle çekim kuvvetine eşdeğerdir. Kısacası, görünmez bir algılama yöntemi ile oluşmaktadır. Ayrıca yer çekimi dediğimiz, nesnelliği kabul edilmiş kuvvette herhangi bir düzen bozulması veya kütle çekim oranında azalma, çoğalma gibi olaylarda; Yıldızlar yörüngeden çıkarak birbirleri ile çarpışacaklar ve Güneş sisteminde bulunan tüm gezegenler birbirlerinin içlerine girerek büyük patlama teorisine benzer bir devasa patlama meydana gelecektir. Bu yer çekimi hakkında en doğru teori olarak anılmaktadır.

İnsanoğlunun, astronomi ve fizik kuralları arasında en az bilgiye sahip olduğu yer çekimi kanunu hakkında yeterli bir araştırma başarısı gösterememiştir. Ve yer çekimi kanunu, kendi kuvvetinde ilk ve tek özelliğe sahip, algılanabilen fakat görülemeyen bir obje olma olasılığı eşiğindedir. Ayrıca yer çekimi kuvveti diğer kuvvetlere nazaran daha az güç sarf etmektedir. Çünkü her nesnenin kütle kuvvetinden yararlanır ve normal bir orantıda yürümektedir.

Yer Çekimi Nasıl Oluşmuştur?

Yukarıda bahsettiğimiz Newton ve ünlü elması sayesinde ilk bilinirliği 1687 yılında Newton’un yazmış olduğu bir kitapla duyurulmuştur. Bu bilgi Newton’un yazmış olduğu bilimsel bilgiler sayesinde günümüze kadar nesnel olarak kabul edilmiştir. Newton, kısaca yer çekiminden şu şekilde bahsetmiştir; herhangi bir nesneler arasında, birbirlerinin çekim kuvveti olduğu için aralarında ki güçlü kuvvet doğru orantılı bir şekilde gözlemlenmiştir. Ve bu doğru orantı kare bazlı hesaplanmış olup, aynı zamanda ters orantıda iş görmektedir.

Albert Einstein, Newton’un bu bilimsel teorisinin üzerinde çalışarak daha da kanıtlanabilir yapmıştır ve günümüzce iki bilim adamının bilimsel yargılarından yararlanılmaktadır. Ayrıca yer çekimi kanunu hakkında da sadece Newton’un kitabında bahsetmiş olduğu kadar bilgi vardır. Halen bilim adamlarınca tekniksel konuda ele alınmaktadır fakat elle tutulur bir sonuca varılmamıştır.

Not: Newton ve Einstein’den sonra yer çekimi kanunu hakkında bilimsel araştırmalar yapan bir diğer kişi de; Michael Denton’dur. Michael, yer çekimi kanunu hakkında kısa ve öz bir araştırma yapmış olup, şu sözleri söylemiştir: Sadece 1 dakikalığına yer çekimi kanunun orantısı bozulursa; yıldızlar ve galaksiler birbirlerinin içine girerek evreni patlatacak kadar büyük bir sonik patlama meydana getirebilirler. Hatta bu olay dakika bazlı değil; ilk 20 saniyede gerçekleşir.

Yer Çekiminin Başlıca Özellikleri

Yer çekiminin Dünya’da kanıtlanabilirlik açısından en doğru ve en sık gözlemlenmiş 5 özellikleri aşağıdaki maddelerde verilmiştir. Bu bilgiler Dünya’da ki yer çekimi hakkında nesnel olarak kabul edilmiş kanun maddeleri arasındadır.

1- Yer çekimi olarak adlandırılan kanun, sadece Dünya için değil, evrende bulunan tüm gök cisimleri için geçerlidir.
2- Yer çekimi kuvveti ağırlık bazında hesaplanır ve gram ölçü birimi kullanılır.
3- Uzay boşluğu olarak adlandırılan, siyah renklerden meydana gelen kısımda yer çekiminin birimi sıfır olarak gözlemlenmiştir. Yani uzay boşluğunda çekim kuvvetine rastlanılmamıştır.
4- Dünya’nın uydusu olan Ay’da, yer çekimi kuvvetine kendi ismi, Ay çekim kuvveti adı verilir. Ancak Ay’daki yer çekimi Dünya’daki kadar ağır değildir.
5- Ay’da bulunan yer çekimi, Dünya’dakinden 6 birim kadar daha hafiftir.

17 yorum

bir şey soracaktım, dünya şuanki yer çekimi oranını kaybetse, yani yer çekimi oranı azalsa, ilerleyen yıllarda, insanların boy oranları nasıl olur. bu konu hakkında bir çalışma veya ön görü varmı

Yanıtla

Ayda yürümeyi denemek isterdim. Havada zıplayayıp gidebiliyorsun ne güzel :)

Yanıtla

Yer çekimi hakkında kaliteli bilgiler olmuş. Şunu fark ettim ki yer çekimi gerçekten dünyamızda iyiki var ve çok önemli bir etken.

Yanıtla

Dünya'da yerçekimi bir saniyeliğine durmuş olsa acaba ne olur diye düşünmeden edemiyorum.

Yanıtla

yıldızların içinde olmak isterdim gerçekten ama yapacak birşey yok :D

Yanıtla

Makalemizde bahsettiğimiz gibi; evrende yaşam dururdu :)

Yanıtla

Boy oranında bir değişiklik olmaz. Fakat ağırlık biçiminden ciddi derecede farklılık gözlemlenebilir.

Yanıtla
kilic YÖNETİCİ

Aya gidince 15 kilo olacagimi dusundukce aya bi aşık oluyorum bi hoşlanıyorum falan :)

Yanıtla

Yıldızlar ve gezegenler hakkında bilinmeyenlerin Devamı Varmıdır?

Yanıtla

Yıldızlar ve gezegenler dünyayı süsleyen en güzel şeylerdir.

Yanıtla

yıldızların içinde olmak isterdim gerçekten

Yanıtla

Yıldızlar Kayarken :)

Yanıtla

Teşekkürler.

Yanıtla

değerli bir bilgi teşekür ederim

Yanıtla

paylaşım için teşekkürler

Yanıtla

Dünya düz müdür yuvarlak mı? :)

Yanıtla

Böyle güzel kaliteli paylaşım için teşekkür ederim.

Yanıtla

Yorum Gönder