Albert Einstein ve Evren

Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein ve Evren

Albert Einstein, 1879 senesinin Mart ayında, eski Alman İmparatorluğu topraklarında Dünya’ya gelmiştir. Aslen Yahudi olan Albert, 1896 senesinde vatansız kalarak Weimar Cumhuriyeti’ne sığınmıştır. Sığındığı ülkede birçok buluş ve teori üzerine kitaplar, makaleler yazarak geçimini bir süre üniversite öğretmenliği yaparak kazanmıştır. Yayımladığı kitaplar ve makalelerde benzeri görülmemiş evren ve uzay hakkında teorilerce tanınmıştır. Bu teoriler ile Dünya’da üne kavuşan Albert Einstein, 1901 senesinde İsviçre’den teklif almış olup, diğer bilim adamları ile evrenin oluşumu ve uzay hakkında değerli çalışmalar yürütmüştür.

1940 senesinde ise ABD’den vatandaşlık alarak, tüm çalışmalarını ve kişisel hayatını artık ABD’de geçirmiştir. Amerika’ya yerleşmeden önce 1921 senesinde Nobel Fizik Ödülü, Albert Einsein’in kanıtlanan ve kanıtlanabilir teorileri üzerine verilmiştir. Nobel ödülünden hariç 2 adette madalyası vardır. Bunlar; Copley Madalyası ve Max Planck Madalyası’dır.

Amerika’da düzenli bir hayat kuran ve evliliğini gerçekleştiren Einstein, 1955 senesinin Nisan ayında gözlerini hayata kapamıştır. Ayrıca ölüm anından birkaç gün sonra; beyninin incelenmesi üzerine Dr. Thomas Stoltz Harvey tarafından gizlice çalınmıştır. Ve halen Dr. Thomas’ın ailesinde Einstein’in beyni bir kavanozun içinde saklanıyor.


Albert Einstein ve Uzay Teorileri

Einstein, genellikle kendi yöntemlerini benimseyerek, o konu hakkında uzun uzun matematiksel kavramlar ile olasılık tahminlerini yürütürdü. Ayrıca üzerinde durduğu ve uzay teorileri hakkında yüzyıllardır süren devrimleri yarattığı 2 konu; özel görelilik ve genel görelilik kuramları olmuştur. Bu kuramların açıklayıcı ve ayrıntılı bilgilerini yakından inceleyelim;

Özel Görelilik Nedir?

Cisimler kendi boyutlarında hız kazandıkça, kendi boyutlarından ve hacimlerinden daha yavaş bir şekilde hareket edecekler ve ışık hızında ani tepkime ile duracaklardır. Ayrıca evren üzerinde bulunan hiçbir gök cismi veya obje, ışık hızından hızlı değildir. Bu kuram kavramlarından en önemlisi ise; cisimler hız kazandıkça, doğru bir düzlemde boylarında kısalma olacaktır.

Genel Görelilik Nedir?

Genel görelilik kuramına göre: Herhangi bir nesnenin kütle çekim alanında, farklı bir cisim ise kapalı bir haznede hareketlilik adı altında aynı şekilde davranır, tepkime verir. Örneğin; uzaya gidecek bir roketin içerisinde bulunan astronot ve kapalı bir kutunun içinde duran astronot, kalkış ivmesini aynı şekilde ve aynı basınç ile anlar. Bunun sebebi; ivme kuramına bağlıdır. Bu kurama, bilim adamları kanıtlanabilirlik gözü ile bakmaktadır.

Albert Einstein ve Popüler Kültür

Einstein, 1999 senesinin son aylarında tam 100 fizikçi arasından en iyi ve en doğru teoriler fizikçisi seçilerek 1.’lik sırasını kazanmıştır. Ayrıca Albert, tüm hayatı boyunca 300’ü aşkın makale ve kuramları ile bilimsel buluşlara imza atmıştır. 150 kadar da bilimselliğin dışında çalışmaları ve kültürel söyleyişleri olmuştur. Soyadına ise öğrencileri ve diğer bilim adamları tarafından ‘’ dahi ‘’ kelimesi anlamında bir ifade eklenmiştir.

3 yorum

Bilgi verici makaleler paylaşıyorsunuz ve bunlarda insanları bilgilendiriyorsunuz. Çok teşekkürler.

Yanıtla

Asıl biz teşekkür ederiz, sizlere bilim adına bir şeyler katıyorsak, ne mutlu bize... :)

Yanıtla

hep merak etmişimdir Einsteini bu kadar zeki yapan şey neydi. o neden bizden farlıydı

Yanıtla

Yorum Gönder