Ay'a Giden Astronotlar Dünya'ya Nasıl Döndü?

ay'a giden astronotlar dünya'ya nasıl döndü?

Ay'a Giden Astronotlar Dünya'ya Nasıl Döndü?

Apollo 11 görevi olarak adlandırılan ve Neil Amstrong, Edwin Aldrin astronotları, Ay’a ilk basan kişiler olarak bilinmektedir. Apollo 11 görevi ardından, birçok kez Ay’a Nasa tarafından astronotlar gönderilmiştir. Bu görevlerin toplamı 5 uçuş olarak gerçekleşmiş olup, 1969 ve 1972 yılları arasında Ay’a resmi olarak iniş yapılmıştır. 5 uçuşun tamamı başarılı şekilde gerçekleşmiştir.

Nasa, astronotları sorunsuz bir şekilde Ay’a ulaştırmayı hedeflemiş ve kısa süreli astronotlara yaşamsal bir ortam hazırlamak için, Ay Modülü olarak adlandırılan küçük kapsül şeklinde ayaklı, aracı geliştirmiştir. Ay modülü, tüm Apollo uçuşlarında yerini almıştır. Ayrıca modül, Ay ortamında şimdiye kadar tasarlanan en iyi yaşamsal ortam olarak bilinmektedir.

Bunların haricinde, Apollo görevlerinde yaklaşık mürettebat 3 kişi olarak seçiliyordu. Bunun sebebi, 2 kişi Ay yüzeyine iniş yapacak, 1 kişi ise Ay yörüngesinde bekletilip, Ay yüzeyinde bulunan astronotları sorunsuz bir şekilde planlanan yörünge bölgesinde kenetleme yardımında bulunacaktı. Bu mürettebat sayısı oldukça iyi bir düzeydeydi ve mühendisler tarafından onay verilerek kabul edilmişti. Ayrıca, uzay aracı 3 ana kısımdan oluşuyordu. Bunlar; komuta modülü, hizmet modülü ve son olarak Ay Modülü’dür.

Bu Modüller Nedir?

Komuta Modülü Nedir?

Komuta modülü, uzay aracı içerisinde bulunan ve mürettebat liderinin sorumlu olduğu, en önemli elektronik parçalardan oluşmaktadır. Ayrıca, parçanın isminden de anlaşılacağı üzerine, uzay aracını komuta görevinde de kullanılıyor.

Hizmet Modülü Nedir?

Hizmet modülü, uzay aracının kısmi bölgelerini ilgilendiren ve tüm mürettebatın bilgisi olduğu bir parçadır. Bu parça, uzay aracına gerektiği kadar yakıtı sağlaması ve mürettebatın gerek duyduğu oksijeni araç içine yayması gibi yaşamsal görevler içeren bir modüldür.

Ay Modülü Nedir?

Ay modülü, diğer adı ile Ay Örümceği olarak da anılmaktadır. Ay modülünün mühendisleri, Nasa tarafından özenle seçilmiştir. Başta Apollo görevleri olmak üzere, farklı deneme ve eğitim testlerinde görev üstlenmiştir. Ayrıca Grumman adlı dev araç-gereç şirketi tarafından dizayn ve üretimi yapılmıştır.

Astronotlar Ay Yüzeyinden Nasıl Ayrılıyorlardı?

Astronotlar, Ay yüzeyinde araştırmaları yapıp, 7. günün ardından, Ay’dan ayrılmak için Ay örümceği olarak adlandırılan araca biniyorlar ve Ay örümceğinin alt kısmı Ay yüzeyinde kalacak şekilde hafif ve orantılı bir güç ivmesi sonucunda kendi araçlarını Ay yörüngesine çıkartıyorlar. Bu yörüngeye çıkma dakikaları yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika arasında bir süreye göre değişmektedir.

Ayrıca, Ay yörüngesinde bekletilen astronot modül içerisinde ki astronotları güvenli bir şekilde kenetliyor ve kenetleme işleminden hemen sonra, yörüngede daha fazla ağırlık yaratmaması için, Ay modülünü Ay yüzeyine iterek düşürülmesi planlanıyor. Böylece daha hızlı ivme kazanarak Dünya’ya dönüş başlıyor.

Yorum Gönder