Celestron Echelon 10x70 Dürbün İncelemesi

Celestron echelon 10x70 dürbün incelemesi

Celestron Echelon 10x70 Dürbün İncelemesi

Celestron, normalde müthiş kaliteli teleskopları ile bilinir. Fakat Echelon 10x70 dürbününü uzun bir aradan sonra tanıtarak, diğer dürbün markalarına iyi bir rakip çıkmış oldu. Ayrıca Celestron’un kendine has mercek kaliteleri ve malzeme yapısı ile teleskoplarından söz ettirdiği gibi, dürbünlerinden de piyasada epeyce söz ettirecek gibi bir havası var.

Çünkü 10x70 dürbünü piyasada bulunan birçok üründen iyi ve aşırı kaliteli. Eminim ki gözlemci arkadaşların en çok olumlu yanıt vereceği bir dürbün olarak, gözlem ekipmanlarınızın yanında yerini alacaktır. İsterseniz daha fazla beklemeden, ayrıntılı kaliteli özelliklerine geçelim.

Celestron Echelon 10x70 Özellikleri

Dürbünün tamamı Japonyo’da üretilmiş. Ve bunlardan en önemlisi dürbünün mercek malzemesinin tümü objektik lenslerden üretilmiş. Bu da gözlem sırasında merceklerin yani lenslerin size daha kaliteli bir gözlem sunmasına olanak sağlıyor. Bu özelliği diğer dürbünler de bulmanız neredeyse imkansız. Ayrıca 10x70’de her şey insan gücü ile yapılmış. Fabrikalarda dürbüne hiçbir robot kolu dokunmamış. Bu da demek oluyor ki; dürbünü gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Çünkü dürbünü aldığınızda hiçbir şekilde fabrika hatası ile karşılaşmayacaksınız. Dürbünün en ince ayrıntısı bile ellerle monte edilmiş.

Detaylı özellikleri ise; dürbünün ölçüleri yaklaşık olarak 258mm-222mm-84mm olarak dizayn edilmiş. Mercek çapı, yani açıklığı 70mm olup, büyütme gücü maksimumu 10x’dir. Ayrıca yukarda söz ettiğim objektif lensleri koruyan malzemede yine Celestron teleskoplarında kullanılan, Multi Coated teknolojisi kullanılmış. Cidden dürbünler de iç malzeme kalitesine bu kadar önem verilmiyor. Fakat Celestron, bu modeline baya bir emek harcamış ve kullanıcılarının tavsiyesine epey kulak vermiş.

Dürbünün diğer özelliklerinin en önemli kısmı ise; doğrudan görüş açısı tam olarak 278 ft olarak bizlere sunuluyor. Pupil açıları da yine muhteşem denilebilecek oranlara sahip. Exit pupil 7.0 mm, exit relief 21.5mm olarak üretilmiş. Bu değerleri Echelon 10x70 dürbününe benzer farklı ürünler ile kıyaslarsanız baya üstün düzeyde kalmış, diyebilirsiniz.

Celestron Echelon 10x70 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Celestron fabrikasının teslimat kargosunda yazan metine göre; bu dürbün derin uzay gözlemi için üretilmiş. Fakat tabii ki marka sizi illa derin uzay gözlemi yapacaksınız diye zorlamıyor. Ancak dürbünden tam fonksiyon almak istiyorsanız, derin uzay gözlemleri yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde gezegen gözlemlerinden fazla zevk almayabilirsiniz.

Aşağıda Echelon 10x70 ile gözlemlemiş olduğum Samanyolu Galaksisi’ni görebilirsiniz. Gerçekten merceklerin kalitesi çok üst seviyede tutulmuş ve gözlem sırasında bu merceklerin ne kadar kaliteli olduklarını hissedebiliyorsunuz. Diğer dürbünler gibi ışık toplama gücünü doğrusal şekilde değil, yatay şekilde aktarıyor ve buda görüş seviyenizin kalitesini 2 kat daha net gösteriyor.
celestron echelon 10x70 uzay gözlemi

Celestron Echelon 10x70 Almalı Mıyım?

Eğer teleskopunuzun yanına iyi bir geniş açılı gözlemci aleti yani dürbün almak istiyorsanız, kesinlikle kaçırmayın derim. Çünkü Galaksiler, kuyruklu yıldızlar vb. gök cisimleri hemen gözlerinizin ucunda… Piyasada ki birçok yüksek bütçeli dürbünden iyi ve kullanışlı. Dürbünün fiyatı pahalı gelebilir fakat parasının her kuruşunu hak eden bir ürün, diyebilirim. Alıcılara şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. İyi uzay gözlemleri…

1 yorum:

Kullandığım bir dürbün gözünüz kapalı alabilirsiniz.Bu arada inceleme güzel olmuş teşekkürler.

Yanıtla

Yorum Gönder