Gezegenlerin Güneş’e Olan Uzaklıkları

gezegenlerin güneşe olan uzaklıkları

Gezegenlerin Güneş’e Olan Uzaklıkları

Genellikle gezegenlerin Güneş’e olan uzaklıkları sürekli değişmektedir. Bu değişimlerin en büyük sebebi ise; elips bir yörüngede süzüldükleri ve doğrusal bir kütle çekimi ile bağlı oldukları içindir. Ayrıca her gök cisminin Güneş’e olan uzaklık derecesi birbirlerinden farklıdır. Yani Güneş’in etrafında dolanma süreleri değişiklik gösterebilir.Bu arada Güneş etrafında dolaşan 8 adet bilindik gezegen vardır. Ve bu gezegenler, Samanyolu Galaksisi’nde ki ‘’Güneş Sistemi‘’ni oluştururlar.

Not: Plüton, gezegenlik sınıfından çıkartıldı ama Güneş’e olan uzaklığını yinede yazmak istedik. 9 gezegenin Güneş’e olan uzaklıkları sırası ile şöyle; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton’dur.

Gezegenlerin Ayrıntılı Uzaklıkları

Merkür, Güneş sistemi içerisinde bulunan Güneş’e en yakın gezegen olarak bilinir. Güneş olan uzaklığı yaklaşık 58 milyon km’dir.

Venüs, Güneş sisteminin Güneş’e ikinci yakın gezegenidir. Güneş’e olan uzaklığı 110 milyon km’ dir.

Dünya, Güneş’e üçüncü yakın gezegendir. Güneş’e tam uzaklığı 150 milyon km’ dir.

Mars, Güneş sisteminin dördüncü gezegeni olarak bilinir ve neredeyse Dünya’nın uzaklığına benzer. Mars gezegeninin Güneş’e uzaklığı yaklaşık 230 milyon km olarak bilinir.

Jüpiter, Güneş sisteminin en büyük gaz gezegeni olarak bilinir. Güneş’e 780 milyon km uzaklıktadır. Güneş ışınlarını, bu kadar uzaklığa rağmen dev hacmi ile ciddi bir şekilde içine yansıtır.

Satürn, Güneş sisteminin ikinci büyük gaz devidir. Ayrıca Jüpiter’in dev hacmi gibi Satürn’de Güneş ışınlarını çok rahat yüzeyine yansıtır. Güneş’e olan uzaklığı ise; 1 milyar 425 milyon km’dir.

Uranüs, gaz devleri arasında üçüncü büyük gezegendir. Güneş’e 2 milyar 870 milyon km ötedir. Ayrıca ışınları yüzeyine çok zor yansıtır.

Neptün, Güneş sisteminin sonuncu gaz devidir. Ve Güneş sisteminin günümüzde bilinen son katmanıdır. Güneş’e yaklaşık 4 milyar 500 milyon km uzaklıktadır.

Plüton, (cüce gezegen) Astronomi birliği tarafından gezegen sınıfından çıkartıldı fakat Güneş’e olan uzaklığı 5 milyar 930 milyon km’dir.

1 yorum:

Performans ödevim olarak bunu aldmı ve gezegenlerin güneşe olan uzaklıkları hakkında pek bilgim yoktu. Sayenizde ödevimi bitirdim. Çok sağolun.

Yanıtla

Yorum Gönder