Gök Cisimleri Neden Döner?

gök cisimleri neden döner?

Gök Cisimleri Neden Döner?

Evrende bilinen tüm gök cisimlerinin kendine has bir hareket ivme sistemi vardır. Bu ivme sistemi sayesinde, kendi hız evrelerini ve dönüş sürelerini belirlerler. Bu ivme hareket sistemlerine, Samanyolu Galaksisi ve Güneş Sistemi de dahildir. Bilim adamlarının araştırma teorilerine göre; gezegen dönmelerinin nasıl başladığı bilinmemektedir. Hatta bilim adamları bu ivmelere göre hiçbir teoride bulunmamıştır. 

Çünkü gök cisimlerinin hareket kabiliyetlerini nasıl elde ettikleri bilinmiyor veya kaynakları hiçbir şekilde bulunamıyor. Bunun asıl nedeni birkaç bilim adamınca, gök cisimlerinin çekirdeklerinde bulunan iyonik maddeler olduğunu tespit etmişlerdir. Fakat bu tespit, diğer bilim adamları tarafından onaylanmamıştır.

Dünya Kendi Etrafında Nasıl Dönüyor?

Her gök cismi gibi Dünya’da kendi hareket ivmesine sahip bir gezegendir. Bilim adamları ilk önce Dünya’nın dönme sürelerini araştırmış ve astronomik terimler ile bu oranları hesaplamışlardır. Fakat yukarıdaki anlatımlarda dediğim gibi; Dünya’nın da hareket ivmesinin kaynağı bulunamamıştır. Hareket ivmeleri, gök cisimlerinin çekirdek kısmında bulunan, iyonik maddeler sayesinde olduğu belirtilmiştir. Ayrıca bu iyonik maddelerin sürekli hareket halinde olması da Dünya’ya hareket ivmesi kazandırıyor, diyebiliriz. 

Başka bir teori ise; Dünya’nın oluşumundan kaynaklanan madde yapısının değişikliğidir. Yani, Dünya oluşurken bir araya gelen iyonik maddeler, çekirdekte bulunan diğer maddeleri hareket haline getirmiş ve Dünya’ya hareket ivmesi kazandırmıştır. Bu kurgu, şuana kadar desteklenen ve birçok bilim adamından onay alan bir teori bazlı bilgidir. 

Not: Yukarıdaki iki teoriden başka, hareket ivmesi için hiçbir teori bulunmamaktadır. 

Dünya Aniden Durursa Ne Olur?

Dünya aniden durursa, yerçekimi kuvvetine benzer afetler yaşayabiliriz. Çünkü Dünya’nın aniden durması demek, bir arabanın aniden durmasına eş benzer bir olaydır. Örneğin, bir araba aniden durursa, içerisinde bulunan insanlar öne doğru ağır bir tepkime ile savrulurlar. İşte bu örneğe benzer, Dünya’da aniden durursa, öne doğru savrularak yaşama son verebilir.

Bu olaydan sadece canlılar değil, tüm okyanuslar, kayalar, volkanik dağlar gibi birçok afet oluşturabilecek kaynaklar etkilenebilir. O yüzden bu tür devasa afetlerin sadece filmlerde yaşanmasını diliyoruz…

Dünya’nın Dönme Hızı Yavaşlıyor Mu?

Dünya’nın kendi kendine dönmesi, geçmişten günümüze kadar bilinen nesnel yargılardan bir tanesidir. Fakat geçmişteki dönme hızı, günümüzde ki dönme hızının neredeyse 0.0025 m/s kadardır. Yani bu oran gitgide yavaşlamaktadır. Peki bunun en önemli sebebi nedir?

Dünya’nın hızının yavaşlaması, Dünya üzerinde bulunan gelgitlerden kaynaklanmaktadır. Gelgitlerin sürtünme kuvveti, ani tepkime ivmesine dönüştüğü için, Dünya’nın hızı belirsiz bir şekilde yavaşlamaktadır. Bilim adamlarına göre bu oran, 2100 yılında 0.0050 m/s’ye kadar çıkacaktır. 

Yorum Gönder