Güneş Tutulması Nedir ve Nasıl Oluşur?

güneş tutulması nedir?

Güneş Tutulması Nedir ve Nasıl Oluşur?

Güneş tutulması, Ay, Dünya ve Güneş arasındaki periyot yörüngesinde gerçekleşen doğal astronomik olaydır. Diğer bir deyim ile okültasyon olarak da bilinir. Güneş ve Ay, birbirleri ile bağlantılı periyot düzlemlerinde Yeni Ay olarak adlandırdığımız, dolunayda meydana gelebilir. Fakat bu olaya günümüzde rastlanmamaktadır. Bunların yanı sıra, Dünya ve Ay, Güneş’in yörünge periyotunda karşılaştıkları zaman, eliptik ve yüzde 2’lik bir eğik açı şeklini alırlar.

Ayrıca tutulma sırasında, Ay’ın gölgesi iki kategori altında incelenir. Bu kategorilere astronomide verilen isimler; karanlık umbra ve hafif penumbra’dır. Bu gölgeler, Dünya üzerinde tutulma geçene kadar sürekli hareket eder ve Güneş’ten gelen ışınları yeryüzüne iletemezler. Kısacası, Güneş tutulması sırasında işlevi en büyük olan cisim, Ay’dır.

Güneş Kaç Farklı Şekilde Tutulmaya Girer?

Güneş, bilim adamlarının araştırdığı ve kanıtlamış olduğu 3 şekilde tutulma türünde gerçekleşir. Bunları, Kısmi tutulma, yuvarlak tutulma ve son olarak tam tutulma’dır.

Kısmi Tutulma Nedir?

Ay’ın, Güneş ve Dünya arasındaki periyoduna hareket etmesiyle gerçekleşen tutulma türüdür. Dünya, Ay’ın en açık gölge kısmına denk geldiği zaman, kısmi tutulma olarak adlandırılan doğal astronomik olay meydana gelir. Güneş’in yüzde 75’lik kısmını kapatacak şekilde Dünya’dan izlenebilir.

Yuvarlak Tutulma Nedir?

Diğer tutulmalardan çok değişik bir türü vardır. Çünkü Ay, normal yörüngesinden en uzak olduğu süre zarfında meydana gelir ve Güneş’in kenarları hariç orta kısmını kaplayacak şekilde önüne geçer. Güneş’ten Dünya’ya gelen ışınları, karanlık bölgesine hapseden Ay, 5 ila 12 dakika arasında yuvarlak tutulma olarak adlandırılan doğal olayı, devam ettirir.

Tam Tutulma Nedir?

Ay, Güneş’in tamamını yörüngesinde kaplar ve Dünya’dan Güneş’i görmemizi engeller. Bu olay Ay’ın gölge türlerinin bir parçasıdır ve karanlık umbra olarak bilinir. Genellikle tam tutulma sırasında, yörüngesel olarak Güneş’in tüm işlevselliği Dünya üzerinden çekilir, bu olay yaklaşık 3 ila 6 dakika arasında meydana gelir. Ayrıca Tam Güneş Tutulması, Dünya üzerinden sürekli izlenemeyebilir.

kaç adet güneş tutulması vardır?

Güneş Tutulmaları Hakkındaki Gerçekler

- Her yıl 2 ila 4 arasında Güneş Tutulmaları meydana gelebilir.

- Ay’ın ve Güneş’in yörüngesel periyotları her tutulmalarda, bütünlük oluşturur.

- Dünya’da bilinen en uzun ve büyük tutulma, 7.5 dakika olarak gözlemlenmiştir.

- Güneş tutulması anında, gökyüzünde beliren yıldızların parlaklığını sönük şekilde görebilirsiniz. Çünkü Dünya’nın yeryüzüne gelen ışınları Ay’ın yüzeyinde kalır ve gökyüzündeki objeleri seçmemizi zorlaştırır.

- Tutulma sırasında hava koşulları değişebilir ve karanlık bir ortam oluşur.

Yorum Gönder