Haumea Cüce Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

haumea cüce gezegeni ve teleskop gözlemi

Haumea Cüce Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Haumea cüce gezegeni, 136.108 Haumea olarak da bilinir. Haumea, Neptün gezegeninin kuzeyinde bulunan öteki yörüngede yer almaktadır. Ayrıca, dönem dönem Neptün’ün kütle çekim etkisinden kaynaklı gelgitlerde yaşamaktadır. Cüce gezegen, 2004 senesinin Aralık ayında Mike Brown ve gök bilimci arkadaşları tarafından bulunmuştur. Mike Brown ve arkadaşları kendi teleskopları ile Haumea’yı görüntülemişlerdir. Ancak cüce gezegenin yüzeyi, eliptik ve normal bir cüce gezegene benzemediği için, asteroit olarak nitelendirmişlerdir.

Gözlem sonrasında çektikleri siyah-beyaz fotoğrafları incelediklerinde, şekil değişikliği yaşayan bir cüce gezegen olduğunu söylemişlerdir. Bu söylemleri, Uluslararası Astronomi Birliği tarafından onaylanarak, Haumea’yı cüce gezegen olarak sınıflandırtmışlardır. Bunların yanı sıra cüce gezegenin şekil değişikliği, göktaşlarının yarattığı etkiden ve eksen ivmesinden dolayı bugün ki şeklini almıştır.

Haumea Cüce Gezegeninin Fiziksel Özellikleri

Haumea cüce gezegen olarak adlandırılan, sayılı şekil bozukluğu yaşayan gök cisimleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Şekil bozukluğu dolayısıyla birçok astronom tarafından cüce gezegen olarak adlandırılması doğru bulunmamaktadır. Ancak, fiziksel özellikleri asteroit olmayacak kadar ivme kuvvetine sahip ve kendine bağımlı bir kütle çekim gücü bulunmaktadır. Ayrıca Haumea’nın fiziksel şekli astronomlar ve bilim adamları tarafından, ana ekseni eğri, elipsoit şekilden oluştuğunu vurgulamışlardır.

Ana ekseninin eğikliği, cüce gezegene en büyük şeklini veren faktörlerden birisidir. Çünkü, göktaşlarına ve asteroit gibi gök cisimlerine çarpmalardan dolayı, yörünge periyodu sürekli değişmekte ve yanlış bir şekilde sürtünmelere maruz kalmaktadır. Bu da, ana eksen eğikliğini doğrudan etkilemektedir.

Haumea Cüce Gezegeninin Yüzeysel Şekilleri

Haumea cüce gezegeninin eğik bir şekli olsa da, bilim adamları tarafından yaşanılabilir cüce gezegenler kategorisine taşınmıştır. Çünkü, kendi has ince atmosferi ve kütle çekim kuvveti bulunmaktadır. Bu da gök taşlarından az da olsa korunmayı ve yaşama en ufak el verişli alanı oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra, bazı profesyonel gözlemciler tarafından cüce gezegen yüzeyinde buzullara rastlandığı da bilinmektedir. Ayrıca buzullar sayesinde, hidrostatik dengenin yani yer çekiminin de olabileceği tahminler arasında gelmektedir.


Teleskop İle Haumea Gözlemi

2 grup astronom tarafından ışık kirliliğinin olmadığı bir alanda, aşağıda vermiş olduğum fotoğraftaki gibi Haumea’yı gözlemleyebilirsiniz. Ancak, teleskopların ışık toplama gücü sınırlı bir şekilde gök cisimlerini izlemeye olanak sağladığı için, Haumea cüce gezegenini renkli bir şekilde görebilmeniz imkansızdır. Aşağıda vermiş olduğum fotoğraftaki gibi gözlem yapabilirsiniz. Bu arada teleskopunuzun fiyatı ve özellikleri ne kadar yüksekse, o kadar görsel açınız mükemmel olacaktır. Cüce gezegen gözlemlerinde iyi teleskoplamalar…
teleskop ile haumea gözlemi

Yorum Gönder