Isaac Newton ve Teorileri

Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton ve Teorileri

Isaac Newton, 1643 senesinin Ocak ayında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Tarihin bilinen en ünlü matematikçisi ve astronomicisidir. Ayrıca Dünya genelinde bilinen kütle çekim kanununda baş tasarımcısıdır. Ve halen günümüzde Newton’a ait fizik kanunları ve temelleri anlatılmaktadır. Fizikçi bilim adamları, Newton’un fizik üzerine yapmış olduğu çalışmaları doğrulamış ve teori olmaktan çıkarmıştır. Günümüzün ünlü üniversitelerinde Newton’un yasaları ve kuramları bir baş ders niteliğinde öğretilmektedir.

Bunlardan en önemlisi, gök bilim ve astronomi bilimi çerçevesinde birçok da buluş yapmıştır. Örneğin; Newton, tarihte ilk bilinen yansıtmalı teleskop aygıtını bulmuş olup, renk kuramı olarak adlandırılan tayf gözlemini yapmıştır. Bu teleskopik buluşu, günümüzde askeri alanda ve hobi alanında kullanılmaktadır. Teleskopun yansıtmalı aygıtını bulan Newton, gökyüzünü daha iyi tanımış ve gezegen kuramı olarak adlandırılan, hareket ivmesini de astronomi alanına kazandırmıştır.

Newton’un Bilimsel Teorileri

Newton, orta yaşlarından itibaren fizik ve astronomi alanına yoğunlaşarak bu köklü bilim dallarının temel matematik kuramlarını çıkarmıştır. Ayrıca bu kuramları Newton’un zamanında kanıtlanarak gerçekliği göz önünde bulundurulmuştur. Bu bilimsel teorilerinden bazıları şöyledir; Temel matematik, mekanik ve son olarak kütle çekimi.

Temel Matematik:

Newton’un en sevdiği dersi olarak bilinen matematik hakkında birçok formül ve köklü kuramları makaleler şeklinde yayımlamıştır. Ayrıca matematiğin her alanına yani dalına değinerek, temel matematiği günümüzün zor ve ilginç derecesine getirmiştir. Özellikle temel matematiğin en zor konusu olan; analitik geometri alanında eğriler hakkında birçok makale ve kitap çıkarmıştır.

Mekanik:

Newton’un temel bilim adına en çok katkı sağlamış olduğu ve en çok kitap yazarak çoğaltıldığı alan, mekaniklerdir. Örneğin; kepler yasasını ve merkezkaç kuvvetlerini cilt kitaplar halinde Dünya ile tanıştırmıştır. Ardından kendi ismini verdiği; Newton hareket yasalarını da fizik alanına kazandırmıştır.

Kütle Çekimi:

Eğer Newton ismini duyduğunuzda aklınıza kütle çekim kanunu geliyorsa, bu bir rastlantı değildir. Çünkü kendisi bu kanun ile üne kavuşmuş olup, son yıllarını bu kanunu geliştirerek geçirmiştir. Buna matematik ve fizik formülleri ile örnek verecek olursak; ‘’F=Newton kuvveti’’dir. Bu kuvvet formülü tüm fizik alanının en tanınmış formülüdür.


Isaac Newton ve Popüler Kültür

1696 senesinde, Newton’a İngiltere krallığından gelen teklif sonrasında Londra’ya yerleşmiş olup, kraliyetin darphanesinden görevli müdür olarak seçilmiştir. Darphane müdürlüğünü kabul eden Newton, tamamı ile Londra’ya yerleşmiş olup, ölümüne kadar Londra’da yaşamıştır. Ayrıca darphanede üstün başarıları ve sahte paralara karşı geliştirmiş olduğu yöntemlerce, Şövalyelik rütbesine getirilmiştir. 1727 senesinin Mart ayında ise Londra’da gözlerini kapamıştır.

3 yorum

Astronomi alanındaki çalışmalarıyla insanlığa oldukça faydalı işler yaptı, hakkı ödenmez...

Yanıtla

Newton' un darphanede calistigi bilgisini sizin araciliginizla ogrendim. Yeni seyler ogrenmek guzel

Yanıtla

newton olmasaydı bugünki fizik alanında ve diğer alanlarda bu kadar ilerleme olmazdı

Yanıtla

Yorum Gönder