Meade StarNavigator 130 Teleskop İncelemesi

Meade StarNavigator 130 teleskop incelemesi

Meade StarNavigator 130 Teleskop İncelemesi

Meade teleskopları benim açımdan inanılmaz derecede kaliteli ve net gözlem sağlayabilen sayılı teleskoplar arasında geliyor. Çünkü Meade, teleskop üretiminde gerçekten çok titiz ve malzeme yerleştirmelerini, kalitelerini çok üst seviyede tüketiciye sunuyor. Bu da teleskop markasının güvenilir bir yapıda olduğunu işaret ediyor. Daha önce incelemesini yaptığım; MEADE LX850-ACF ve Meade 8 LX200-ACF teleskoplarını da en ince ayrıntısına kadar inceleyebilir, teleskop alma kararınızı inceleme makalelerine göre verebilirsiniz. İsterseniz şimdide StarNavigator 130 teleskobunu ayrıntılı bir şekilde gözlemleyelim.

Meade StarNavigator 130 Özellikleri

Bu teleskop tamamen elektronik bir şekilde işlemlerini gerçekleştiriyor. Yani teleskobu manuel olarak kullanma imkanı neredeyse hiç yok denilebilecek bir seviyede. Ayrıca teleskobun dahili bilgisayar hafızası da bulunuyor. Bu bilgisayar sayesinde tanımlayamadığınız gök cisimlerini hedefleme metodunu seçerek göz merceklerine sorunsuz ve titreşimsiz bir seviyede yansıtabilirsiniz. Ayriyetten bilgisayar, kullanıcıya gök cisminin tanımlamasını ve daha önce kaydedilen gözlemlenmiş fotoğraflarını da ücretsiz bir şekilde sunuyor. Kısaca akıllı bilgisayar sayesinde evren hemen göz merceğinin ucunda yer alıyor.

Bu özelliklerin yanı sıra teleskobun odak uzaklığı 1000mm olup, açıklık oranı ise 130mm olarak tasarlanmış. Bu oranlar gerçekten Meade gibi kaliteli markaların tavsiye ettiği en ideal uzunluk ölçüleri ve teleskopik oranlarıdır. StarNavigator teleskobunda sunulan göz mercekleri ise piyasada bulabileceğiniz en kaliteli ve en net gözlemi sunan göz merceği markasını kullanıyor. Bu göz merceklerinin markası tahmin ettiğiniz üzere; Plössl. 2 adet göz merceği bulunan teleskopta Premium Plössl göz mercekleri kullanılmış. Ayrıca göz merceklerinin içerisine, gezegen gözlemlerinde veya derin uzay gözlemlerinde gözünüzün yorulmaması için ayrı bir mercek daha eklenmiş. Bu merceğin sayesinde gözleriniz ağrımadan gözlem yapabileceksiniz.

Teleskopun hediye olarak tüketiciye sunduğu bazı aksesuarlarda şöyle; bulucu hedef dürbünü, kaliteli tripod, el kumandası, sağ-sola sorunsuz şekilde hareket kabiliyetine sahip kundak yapısı ve son olarak merceklerin, aynaların çizilmemesi için orta kalitede optik kaplama jelatini teslimat kutusunun yanında veriliyor.

Meade StarNavigator 130 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Olağanüstü bir görüntüye sahip olan Meade StarNavigator 130 ile muhteşem gezegen ve derin uzay gözlemi yapabilirsiniz. Bu teleskobu elime aldığım ilk andan itibaren kaliteli denilebilecek hissini gerçekten gözlem yapan kişiye sorunsuz bir şekilde hissettiriyor. Ayrıca teleskobun ışık toplama gücü, benzer teleskoplara kıyasla daha fazla işlevsellik açısından kaliteli ve bir o kadarda net, berrak görüntü sağlıyor. Kesinlikle parasının hakkını veren bir malzeme kalitesine sahip…

Aşağıda gözlemlemiş olduğum Jüpiter gezegenini görebilirsiniz. Işık kirliliği altında yaptığım bir gözlem oldu ve kirlilik açısından bile olsa çok güzel bir gözlem yapma olanağı sağladı. Diğer teleskoplara nazaran çok daha iyi ve kalitesi yüksek bir teleskop.
Meade StarNavigator 130 gezegen gözlemi

Meade StarNavigator Almalı Mıyım?

Bence teleskobu alabileceğiniz sitelerden fiyatını öğrenip, öyle karar vermelisiniz. Çünkü günümüzün teleskop piyasası aşırı derecede artış gösterdi. Ayrıca bütçe bakımından da teleskobun fiyatı bana biraz yükseltilmiş gibi geldi. Onun haricinde işlev bakımından kaçırılmayacak bir teleskop sizleri bekliyor. Alan takipçilerimize şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor. İyi gözlemler…

3 yorum

Gökyüzünü teleskopla izlemek ilgimi çeken bir şey ama izleyebilecek bir alanım yok ve evimin arkaya bakıyor olması beni bunlardan uzaklaştırıyor. Teşekkürler incelemeniz için :)

Yanıtla

Ben bu ay sonu uygun bir fiyata Meade 130/650 alacağım... Acaba Jüpiteri de çektiğiniz resim gibi görme imkanım olurmu. Sizin ki 1000 mm odak uzaklığı. benim alacağım 650mm...

Yanıtla

Bu teleskop da çok mükemmel keyifle okudum :)

Yanıtla

Yorum Gönder