Stephen Hawking ve Teorileri

Stephen Hawking ve Teorileri

Stephen Hawking, 1942 senesinin Ocak ayında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Einstein ve diğer astronomik alanda çalışma yapan dehalardan sonra bilinen en zeki ve en teorisyen bilim adamıdır. Ayrıca Big Bang-Büyük Patlama teorisinin de en büyük destekçilerinin arasında bulunmaktadır. Ve halen günümüzde Hawking’in evren ve doğa hakkında küçük çaplı teorileri bulunmaktadır. Bu teorilerini ise sayılı bilim adamlarının öğretmenlik yapmış olduğu üniversitelerde fizik ve matematik alanında sunmaktadır.

Stephan Hawking kimdir?


Bunların yanı sıra kişisel hayatında ise, ALS hastalığı sebebi ile özel tekerlekli sandalyesi ile yaşamını sürdürmektedir. Hastalığı yüzünden vücudunun tamamı felç olmuş ve hareket kabiliyetini yitirmiş durumdadır. Fakat Hawking, mühendislerin özel tasarlamış olduğu yazılımsal bir bilgisayar sistemi ile düşüncelerini otomatik olarak seslendirebilmektedir. Ayrıca bu özel üretim olan sandalyesi ile birçok teori ve makale yazmıştır.

Hawking’in Evren Teorileri

Evren teorilerinin baş tasarımcısı olarak bilinen Hawking, ilk bilimsel çalışmasını Big Bang Teorisi alanında sürdürdü. Ve bu teoriyi kendi branş alanında kanıtlayarak Albert Einstein’in genel görelilik kuramı üzerinde çalışmalarına devam etti. Son olarak kara delikler hakkında bazı bilimsel teoriler ortaya koyarak, birçok bilim adamının kara delikler hakkında bilmiş olduğu nesnel teorileri yeniden kendi özgün bilgileriyle değiştirdi. Bu değişiklik bilgilerini birçok bilim adamı kabul edip, teorilerin değişmesine karar verildi.

Birçok teori üzerinde çalışma yapan Hawking, Big Bang, Genel Görelilik Kuramı ve Kara deliklerin tüm teorisel bilgilerinin birleştirilmesine karar verdi. Bu birleştirme olayı günümüzün en büyük buluşu olarak adlandırıldı. Bu üçlü birleştirme ardından, kara deliklerin tam manada kara olmadıklarını ve ışık emici bir yapıda görünmez obje olarak olduklarını kanıtlanabilir olarak bilim camiasına sunmuş oldu.

Stephen Hawking’in en büyük buluşları arasında yerini alan önemli bir teorisi ise; evrenin bir sonu olduğu ve bu sonun içerisinde diğer canlıların yaşamış olduğu teorisidir. Bu teori günümüzün dehalarını tartışma içerisine sürüklemiş ve bilimsel kurallar içerisinde doğruluğu yüzde 50 olacak şekilde kabul edilmiştir.

Stephen Hawking’in Dünya Teorileri

Hawking sadece evren ile değil, bilinen tek gezegen olan Dünya hakkında da teoriler ve felaket olarak adlandırılan bazı bilgiler sunmuştur. Bu bilgiler ise şöyle;

2100-2500 Yılları Arası: 

2100 ve 2500 yılları arasında Hawking’e göre en büyük felaket; iklim değişikliği olarak öne sürülmüştür. Bu olayda tıp tarihinde henüz tam belirlenememiş salgın hastalıkları ortaya çıkacak ve Dünya yüzeyi Güneş ışınlarının zararlı maddeleri arasında buharlaşacaktır. Ayrıca hortum ve tsunami gibi büyük doğal afetler artış göstererek insan ırkının son bulmasına en büyük katkıyı gösterecektir.

2500-2900 Yılları Arası:

2500 ve 2900 yılları arasında Güney Yarımküre olarak adlandırılan bölgede gerçekleşecek ve başlayacak olan felaketler, okyanus afetleri olarak öne sürülmüştür. Bu okyanuslarda sular ani bir tepkime ile yükselecek ve yaşanılabilir olan yarımkürede ki her yer kabuğunu yutacaktır. Bu olay sonucunda ise; daha önce benzeri görülmemiş ciddi bir göç talebi olacaktır.

2900 Yılları Sonrası:

Dünya’nın baş kahramanı olan atmosfer en ince halini alarak artık koruma görevi yapamayacak ve tüm gök objeleri yer kabuğuna düşecektir. Bu düşmeler sonucunda Dünya nüfusunda azalmalar olacak ve Dünya tıpkı Mars gezegenine benzeyerek yaşamı bitirecektir.

Not: Stephen Hawking’e göre Dünya’nın sonunu: Doğa getirecektir.

Yorum Gönder