Uzayda Yaşam Var Mı?

Uzayda yaşam var mı?

Uzayda Yaşam Var Mı?

İnsanoğlunun merakı bilim adına çok önemli buluşlar ve başarılar gerçekleştirmiştir. Fakat bu başarıların yanında, henüz Dünya dışı bir canlıya rastlanılmamıştır. Yüzlerce hatta binlerce bilim adamı uzaya gönderdikleri yapay uydular ile herhangi bir bakteri, medeniyet tarzında yaşamsal fonksiyonlar aramak için uğraşlar vermektedir. Fakat şuana dek rastladıkları en büyük etken; gaz devlerinin yani Jüpiter, Satürn gibi gezegenlerin uydularında su bulmalarıdır.

Ayrıca uzayda süzülen ve Dünya’nın çekim kuvvetine kapılarak atmosfere giren gök taşlarını da Nasa gibi dev uzay şirketleri incelemektedir. İncelemelerinin en büyük sebeplerinden biri ise; gök cisminin yüzeyinde yaşamsal fonksiyonlara ait bir iz veya dokunuş kalıntılarını gözlemlemektir. Ama şuana kadar düşen meteor veya gök taşlarının kalıntılarında hiçbir ize rastlanılmamıştır. Ayrıca Nasa, halen doğal uydularda ve öteki sistemlerde mikro organizma olarak adlandırılan küçük maddelerin varlığını araştırmaktadır.


Yaşanılabilir Bölge Nedir?

1940’lı ve 2000’li yıllar arasında bilim insanlarının ‘’yaşanılabilir bölge’’ olarak adlandırdıkları bir Güneş sistemine benzer, yaşamsal fonksiyonlar içerdiği düşünülen Dünya benzeri yıldızlararası bir alan bulmuştur. Fakat bu alan; yaklaşık 13 ışık yılı uzaklıktadır. O yüzden bu gözlem araştırılamadan bitirilmiştir.

Ayrıca Nasa’nın Kepler teleskopu, 2013 yılında Dünya’nın atmosferine benzer ve Dünya ile tıpa tıp aynı renkte bir gök cismine rastlamıştır. Ancak uzay teleskobu bu gezegenin bir Güneş benzeri yakıcı yıldız olduğunu gözlemlemiş olup, astronomlar tarafından başarısız gözlem olarak nitelendirilmiştir.

Güneş Sisteminde Başka Türde Canlılar Var Mı?

Dünya’da insanların en çok sormuş olduğu soru tabii budur. Çünkü Güneş sisteminde şuana kadar canlı hiçbir bakteriye veya yaşam içeren fonksiyona rastlanılmamıştır. Ancak doğal uyduların alt katmanında kurumuş okyanus olarak adlandırılan bazı kanıtlanmış bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgelerde yaşamsal fonksiyon içeren bazı minerallerin olduğu kanısında bazı bilim insanları vardır. Bu minerallerde astronomlar tarafından mikroorganizmalar olarak adlandırılmaktadır.

Not: Nasa’nın araştırmalarına göre, Güneş Sistemi içerisinde hiçbir minerale, mikroorganizmaya rastlanılmamıştır.

Uzayda Yaşamı Araştırma Yöntemleri Nelerdir?

Dünya’da SETI olarak bilinen yani, Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması kurumu geliştirilmiş sinyaller ile Güneş sistemi dışındaki alanlara sürekli şifreli-şifresiz sinyaller göndermektedir. Şifreli ve şifresiz olarak göndermelerinin sebebi; eğer uzayın farklı alanlarında insanoğlundan başka medeniyetler varsa, bu şifreleri çözerek akıllı birer varlık olduklarını göstermeleridir. Bunu öğrenmek için ise; varlıkların tekrar Dünya’ya sinyal göndermeleri olacaktır.

Ancak bu sinyaller çok uzak bölgelerden tekrardan geleceği için ne zaman ve nasıl geleceği halen çözülememiştir. Ayrıca cevaplanarak gönderilen sinyallerin Dünya’ya ulaşması, uzun yıllar alabilir. Çünkü sinyaller, Nasa’nın deyimi ile ‘’uzak geçmişten’’ gelecektir.

Yorum Gönder