Andromeda Galaksisi Nedir?

andromeda galaksisi nedir?

Andromeda Galaksisi Nedir?

Andromeda Galaksisi, büyüklük bakımından Samanyolu Galaksisi’ne eşlik eden spiral galaksilerden bir tanesidir. Galaksinin en bilinir özelliği, teleskoplara ve dürbünlere gerek kalmadan, çıplak göz ile gözlenebilmesidir. Ayrıca galaksinin, spiral kolları Dünya’dan en net gözüken kısmıdır.Bu gözlemlenebilir özelliği sayesinde, bilim adamları tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenmiş olup, Samanyolu Galaksisi’nde ki özellikler ile karşılaştırılmıştır.

Özellik bakımından birbirlerine benzeyen galaksiler, çekirdek bakımından oldukça farklıdırlar. Çünkü Andromeda Galaksisi’nin çekirdeği, daha genç ve dinamik bir görünüme sahiptir. Bu da galaksiyi, daha aktif ve canlı yapmaktadır. Ayrıca Andromeda Galaksisi yerel grubun tam ortasında yer aldığı için, orta boyutta bulunan ve cüce galaksiler olarak bilinen gök cisimleri, Andromeda’nın yörünge periyotunda bulunmaktadır. Bunun sebebi, az önce bahsettiğim yörünge periyotlarındandır.

Andromeda Galaksisi’nin Özellikleri Nelerdir?

Andromeda Galaksisi, milattan sonra yaklaşık 964 senesinde ünlü gök bilimci Abdurrahman el-Sufi tarafından bulunmuş, keşfedilmiştir. Bulunuşundan hemen sonra ‘’ küçük bulut gök cismi ‘’ olarak adlandırılmıştır. Ancak günümüzün teknolojik aletleri sayesinde devasa olduğu gözlemlenmiş ve ismi bilim adamları tarafından değiştirilmiştir. Latince ismi Andromeda olan galaksinin, astronomik terimlerindeki isimleri; M31 ve NGC 224 olarak bilinmektedir.

Galaksinin fiziksel özellikleri ne kadar Samanyolu’na benzese de, çapı ve milimetrelik hacimlerinde farklılık gözlemlenmiştir. Bu farklılıklar şöyledir; galaksinin çapı yaklaşık olarak 220.000 ly’dir. Çekirdekten dış cepheye olan mesafe Samanyolu’na göre 1 kat daha büyüktür. Mesafesi yaklaşık 2.54 Mly olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, kitlesi 1.230 milyar M’dir. Bu da demek oluyor ki, yerel grupta en büyük galaksi, Andromeda Galaksisi’dir.

Galaksinin şuanda bulunduğu ve periyotunda takip ettiği takımyıldızları, andromeda olarak isimlendirilmiş yıldız kümeleridir. Grubu ise yukarıda bahsettiğim gibi yerel grup olarak bilinmektedir. Ayrıca, içerisinde bulundurduğu canlı-cansız yıldız sayısı tam tamına 1 trilyondur.


Andromeda Galaksisi Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

- Andromeda Galaksisi, yerel grupta bulunan en devasa ve en büyük galaksidir. Çapı ve kitlesi bakımından da en büyük galaksi olma unvanını korumaktadır.

- Bazı bilim adamları Andromeda Galaksisi’nde, yaşanılabilir gezegen ve yıldızların olduğunu tahmin etmektedir. Fakat Hubble ile yapılan gözlemlerde, lavlarla ve buzullarla kaplı gök cisimlerine rastlanmıştır.

- Andromeda Galaksisi, hesaplanan astronomik terimler ile Samanyolu Galaksisi’ne yaklaşık 135 kilometre hızla yaklaşmaktadır. Bilinen ve en net hesaplanan rakam budur.

- Galaksinin kolları iki adettir. Bu kollar, sarmal spiral kollar olarak adlandırılan ve toz bulutlarından oluşan kısımlarıdır. Bu kollarda bir adet ölümcül kara deliğe rastlanılmıştır.

- Andromeda’yı görmek için, ışık kirliliğinin olmadığı bir alanda gözlem yapabilirsiniz. Aksi taktirde, görebilmeniz imkansızdır.

- Andromeda, her gün binlerce cüce galaksi ile etkileşim yani çarpışma yaşamaktadır.

1 yorum:

"Samanyolu Galaksisi’ne yaklaşık 135 kilometre" derken? Saniye, dakika, saat, gün?

Yanıtla

Yorum Gönder