Celestron Cpc 1100 GPS Teleskop İncelemesi

Celestron cpc 1100 gps teleskop incelemesi

Celestron Cpc 1100 GPS Teleskop İncelemesi

Celestron cpc 1100 teleskopu, oldukça iddialı yapılmış, profesyonel gözlemci aletidir. Bu teleskopla birlikte gelen kargo kutusu, tamamı ile profesyonel gözlemcilere ait olan bir şekilde dizayn edilmiş. Yani içerisinde bulundurduğu teleskop materyalleri, amatör gözlemciler için zor kullanılan teleskop aletlerine girmektedir. O yüzden yazımızın başlangıcında belirtmek ve uyarmak istiyorum; bu teleskop yeni başlayanlar için değil, profesyonel gözlemciler için imal edilmiştir.
Celestron Cpc 1100 GPS Özellikleri

Celestron, cpc modellerinde gezegen gözlemine önem verse de, bu teleskop ile derin uzay gözlemi de yapabilirsiniz. Çünkü, teleskopun o kadar rahat kullanılma imkanı var. Ayrıca, bu teleskop olabildiğince sınırları zorlayarak imal edilmiş. Zaten fiziksel ve yüzeysel özelliklerinden bahsettiğimde, benim ne demek istediğimi çok rahat anlayabileceksiniz. İsterseniz Celestron Cpc 1100 teleskopunun özelliklerini ayrıntılı bir şekilde incelemeye başlayalım.

Celestron 1100 Gps serisi, kargo kutusunda yazdığı gibi; profesyonel gözlemci aleti olarak imal ediliyor. Celestron 1100’ün odak uzaklığı 2800mm olup, açıklığı ise 280mm gibi bir yüksek rakamda tutulmuş. Bu rakamlar ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla gök cismini gözlemleyebilir ve kaliteli gözlem yapabilirsiniz. Ayrıca, teslimat kargosunda 1 adet göz merceği de tüketiciye sunuluyor. Bu göz merceği, karşılaştırılacak diğer göz merceklerinden daha üstün ve kaliteli olduğu gözlem sırasında büyütme ve küçültme yapılırken çok rahat anlaşılıyor.

Celestron 1100 Gps’te gelen göz merceğinin özelliklerinden bahsedecek olursak: Göz merceği, 40x değerinde ve 70x büyütme özelliği bulunuyor. Fakat bu göz merceğinin en ayrıntılı ve en iyi özelliği; camlarının ince detaylı jelatinle kaplanmasıdır. Kaplanan jelatin, görüntüyü daha net ve opak verebilme özelliğine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde, gözlem sırasında gök cisimlerini daha renkli ve açık bir şekilde görebilirsiniz.

Ayrıca, gezegen gözlemlerinde yaşanan titreme sorunları vb. gibi sorunlar, bu teleskop ile en az seviyeye indirilmiş olup, elektronik ayarlamalarla bu gibi sorunları teleskopun kendi hafızasından kaldırabiliyorsunuz. Örneğin; periyodik yönelge hataları, sallanma ve titreme hataları ve son olarak göz merceğinde yaşanan netlik bozulmaları gibi…
Celestron cpc 1100 nebula gözlemi

Celestron Cpc 1100 GPS İle Gözlemlenecek Gezegenler

Teleskopun teslimat kargosunun içerisinde gelen en önemli elektronik eşyalardan birisi; gök cisim takip motorudur. Çünkü, bu teleskopla gözlem ne kadar rahat olsa da, gezegenlerin doğal hareketleri yüzünden göz merceklerinden çıkma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu motor sayesinde gezegenleri veya bulutsu cisimleri takip motoru sayesinde süresiz ve hatasız bir şekilde izleyebilirsiniz.

Ayrıca, aşağıda görmüş olduğunuz Jüpiter fotoğrafında yaşanan kalite bozukluluğu teleskoptan kaynaklanmamakta olup, tamamen ışık kirliliği yüzündendir. Bu teleskop ile ışık kirliliğinde gözlem yaparsanız, aşağıda vermiş olduğum örnekte ki gibi bir gözlem yapma şansınız olacaktır. Fakat tavsiyemiz; ışık kirliliğinin, yapay ışıkların olmadığı alanlarda gözlem yapmanızdan yana olacaktır.
Celestron cpc 1100 gps ile jüpiter gözlemi

Celestron Cpc 1100 GPS Almalı Mıyım?

Teleskopun fiyatı, özelliklerine bakacak olursak oldukça ideal olarak geliyor. Çünkü, diğer markaların bu denli özellikleri daha pahalı olarak mağazalarda yerini buluyor. Fakat Celestron gibi köklü teleskop ve dürbün şirketleri, diğer markalara nazaran daha iyi teleskoplar çıkarmakta ve bu teleskopların fiyatını diğerlerine göre daha da az tutmaktadır. Bence, bu teleskop bu parayı hak ediyor.

1 yorum:

Teşekkürler teleskoplar. org istelerimiz üzerin inceleme yaptığınız için başarılar :)

Yanıtla

Yorum Gönder