Celestron Powerseeker 50az Teleskop İncelemesi

Celestron powerseeker 50az teleskop incelemesi

Celestron Powerseeker 50az Teleskop İncelemesi

Celestron powerseeker 50az, oldukça kullanışlı ve kaliteli olarak piyasaya sürülmüş nadir teleskoplardan, diyebilirim. Çünkü Celestron markası, titizlikle yapılmış olup, karşılaştırılacak teleskoplardan daha üst seviyede malzeme kalitesine sahip, olabildiğince işlevsel teleskop markalarındandır. Bir teleskopta dikkat edilecek en önemli şeylerden birisi, az önce bahsettiğim; malzeme kaliteleridir. Bu teleskopta da malzeme kalitesi çok üst düzeyde tutulmuş, kullanırken hissedebileceğiniz bir düzeydedir. İsterseniz şimdi Powerseeker 50az’nin fiziksel ve gözlem özelliklerinden bahsedelim.

Celestron Powerseeker 50az Özellikleri

Celestron teleskoplarının powerseeker serisi, oldukça bilinen ve kaliteli teleskoplar adı altında mağazalarda yerini bulan, en üst düzey teleskoplardır. Bu teleskoplar, derin uzay gözlemleri ve gezegen gözlemleri için oldukça kullanışlı ve işlevsellerdir. Çünkü powerseeker serisi, ayna özellikleri ve ayna çap özellikleri ile rakip teleskoplara karşı daha iyi sonuçlar verebilir. İşte 50az teleskopu da serisinin ilk ve başlangıç teleskopu olarak imal edilmiştir.

50az teleskopunun fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak: 600mm odak uzaklığı ve 50mm ayna çapı bulunmaktadır. Ayrıca, 50az’de bu oranların düşük tutulmasının sebebi; aynaların kalitesi ve göz merceklerinin gerçekten çok üst düzey bir seviyede tutulmasıdır. Yani, odak ve açıklık oranları küçük tutulmuş fakat bu oranların küçük tutulmasının en büyük avantajını, Celestron aynaların kalitesine yansıtarak oranları eşitlemeyi başarmıştır.

Bunların yanı sıra, teleskopun optik tasarımı tamamen Celestron markasına özel bir şekilde dizayn edilmiş, refrakter tasarımıdır. Ayrıca, kundak yapısı da olabildiğince üst düzeyde yapılmış ve kullanışlı teleskop kundakları olarak bilinen; altazimuth kundaklarındadır. Teleskopta 3 adet orijinal göz merceği bulunmaktadır. Birinci göz merceği; 4mm, ikinci göz merceği; 12mm, üçüncü göz merceği ise; 20mm olarak teleskopun kargo kutusunda yer almaktadır.

Celestron Powerseeker 50az İle Gözlemlenecek Gezegenler

Başlangıç teleskopu olarak imal edilen powerseeker 50az, profesyonel gözlemcilerin de kullanmış olduğu, kaliteli olarak nitelendirilecek sayılı teleskop sınıflarının içerisindedir. Bazı gözlem etkinliklerinde denk geldiğim teleskoplar arasında oldukça tutulan ve gözlem kalitesi yüksek olan 50az, derin uzay gözlemi ve gezegen gözlemi için imal edilmiş en iyi teleskop, diyebilirim. Bu teleskop ile gözlemlenecek gezegenler ve derin uzay cisimlerinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Jüpiter, aşağıda gözlem etkinliğinde çekmiş olduğum bir Jüpiter fotoğrafını görebilirsiniz. Teleskopun ikinci göz merceği ile çektiğim bu görüntü, oldukça ışık kirliliğine denk geldi ve gezegenin renklerini tam olarak göz merceklerine yansıtamadım. Fakat ışık kirliliğinin olmadığı alanlarda bu teleskop ile gözlem yapma şansı yakalarsanız, ne kadar kaliteli olduğunu görebilirsiniz.

Jüpiter’in yanı sıra, derin uzay gözlemi için; nebulalar, galaksiler ve Güneş Sistemi içerisindeki birçok sayılı gezegeni rahatlıkla izleyebilirsiniz.
50az ile Jüpiter gözlemi

Celestron Powerseeker 50az Almalı Mıyım?

50az’nin sınıfındaki diğer teleskoplar ile karşılaştırdığımda fark o kadar net anlaşılıyor ki, hemen 50az teleskopunu üstün seviyede tutuyorum. Çünkü diğer markaların teleskopları, malzeme kalitesinden tutun, ayna kalitesine kadar zayıf kalıyor ve gözlem bazında zorluklar yaşıyoruz. O yüzden 50az, başlangıç ve orta düzey gözlemciler için alınabilecek en güzel ve en iyi teleskoplar arasındadır. Şimdiden 50az ile keyifli gözlemler diliyorum.

Yorum Gönder