Charon ve Teleskop Gözlemi

Charon ve teleskop gözlemi

Charon ve Teleskop Gözlemi

Charon, Neptün’ün kuzeyinde bulunan ve Plüton’a bağlı doğal uydudur. Ayrıca, öteki sistem olarak adlandırılan bölgenin neredeyse en büyük doğal uydusu olarak bilinmektedir. Charon, James Christy adlı ünlü gök bilimci tarafından bulunmuş olup, 1978 senesinde bağımsız bir gök cismi olarak nitelendirilmiştir. Fakat bilim adamları ve diğer gök bilimciler sayesinde, Plüton’a bağlılığı tespit edilmiş ve öteki sistemin devasa uydusu olarak kayıtlara geçmiştir.


Charon’un Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Astronomi birliği olarak Charon’a isim verilmeden önce adı, S/1978 P 1 olarak anılıyordu. Fakat astronomi birliği tarafından Yunan mitolojisinde bulunan bir tanrı ismi verildi. Charon’un isminin anlamı, Dünya’ya süzülen kayıkçı olarak bilinmektedir. Ayrıca Charon ismi, Roma mitolojisiyle de bağdaştırılmaktadır. Bunların yanı sıra nesnel özelliklerinden bahsedecek olursak:

Charon, Plüton’un ortak ağırlık merkezi olarak adlandırılan, ivme potansiyel merkezinde yer alır. Bu merkez sayesinde, diğer uydular ve gök cisimlerinden daha hızlı süzülmektedir. Ayrıca, Plüton’un neredeyse 1/8’lik kütlesine eşdeğerdir. Charon’un çapı, Hubble ile yapılan gözlemlerde hesaplanmış ve öteki sistemin en büyük uydusu olarak adlandırılmıştır. Çapı  1.207 kilometre olup, çap kitlesi yaklaşık 1.55 kilogram olarak hesaplanmıştır.

Charon yörünge olarak diğer kardeşlerine nazaran daha hızlı ve sağlıklı süzülmektedir. Ayrıca evrende, bu uyduya benzer yörünge düzeninde süzülen bir gök cismine de rastlanılmamıştır. Çünkü doğal uydunun yörünge mesafesi 17.536 kilometre olup, Plüton’a olan mesafesi 19.596’dır. Bu oran birbirlerine yakın olduğu için, bilim adamları tarafından sebebi oran hesaplamaları olarak açıklanmıştır.

Not: Yörünge ve gezegene bağlı mesafe ne kadar yakın olursa, süzülen gök cisminin dönüş süresi o kadar sağlıklı olur. Buna en iyi örnek; Charon ve Plüton’dur.

Charon Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

- Charon, bir doğal uydu olmayacak kadar büyüktür.

- Charon, eğer Plüton’un yörüngesine bağlı kalmasaydı, cüce gezegen olarak adlandırılacaktı.

- Charon’a şuana kadar hiçbir uzay aracı ve yapay uydu gitmemiştir.

- Doğal uydunun yüzeyinde bulunan devasa kanyon, yaklaşık olarak 8 kilometre çapındadır.

- Charon’un yüzeysel şekilleri bilim adamlarının tahminlerine göre, volkanik dağlardan oluşmaktadır.

Teleskop İle Charon Gözlemi

Charon, Dünya’dan izlenilmeyecek kadar uzakta yer alan öteki sistem cismidir. Pahalı bir teleskopla bile, siyah bir nokta büyüklüğünde gözlemleyebilir ve ayırt etmeniz imkansız denilebilecek düzeydedir. Ancak devasa uzay teleskopları, özel ayna ve araç-gereçleri sayesinde aşağıda vermiş olduğum fotoğraftaki gibi gözlemleyecektir.

Not: Aşağıdaki fotoğrafı 2007 yılında Hubble çekmiştir.
teleskop ile charon gözlemi

Yorum Gönder