Dünya'nın Yörüngesinden Çekilmiş Kutup Işıkları

Yörünge kutup ışıkları

Dünya'nın Yörüngesinden Çekilmiş Kutup Işıkları

Kutup ışıkları, diğer isimleri olan kutup auroraları olarak bilinmektedir. Genellikle kutup bölgelerinde sıkça rastlanılır ve oldukça açık bir yeşil renkleri bulunmaktadır. Bilim adamlarına göre kutup ışıkları: Güneş’ten gelen iyonik maddeler sayesinde oluşmaktadır.


Yani, gökyüzünde bulunan iyonik maddeler ve Güneş’ten gelen iyonik maddeler birbirleri ile etkileşim yaşıyor, iki madde etkileşimden hemen sonra yeşil renge bürünüyor. Ayrıca, kuzey ışıklarının iki ana rengi bulunmaktadır. Bu renkler yeşil ve kırmızı olmak üzere bilinmektedir. Yeşil renk, genellikle 90 derecelik gelen Güneş ışınları sayesinde meydana gelmektedir. Kırmızı renkte ise, 60 ila 70 derece açıyla kuzey ve güney ışınlarının yansıması ile meydana gelmektedir.

Not: Kırmızı kutup ışıkları, genellikle gündönümlerinde görülür ve oldukça soluk bir tonda gözükür.

Kutup Işıkları Hangi Gök Cisimlerinde Görünür?

Kutup ışıkları, çekirdeği bulunan tüm gök cisimlerinde görülmektedir. Fakat asteroit, meteor ve bağımsız dolaşan ölü yıldızlarda görülmemektedir. Bunun nedeni; canlı bir çekirdek bulundurmadıklarındandır. Yani meteor ve asteroit gibi cisimler, canlı olmadıkları için iyonik madde barındıramazlar. Bu yüzden etkileşim yaşamazlar ve yüzeysel olarak ışıklar sönük bir şekilde gözükür.
kutup ışıkları nedir

kutup ışıkları nasıl oluşur

kutup ışıkları resimleri

Yorum Gönder