Galaksiler Çarpıştığında Ne Olur?

galaksiler çarpıştığında ne olur?

Galaksiler Çarpıştığında Ne Olur?

Galaksilerin çarpışması, bilim adamlarının sürekli üzerinde çalışma yaptığı ve çarpışma sonrasında olabilecekleri tahmin ettiği en devasa olaylardan biridir. Çünkü birkaç milyar yıl sonra, evrende bulunan galaksilerin çoğu aynı yörüngede çarpışacak ve evrende şahit olacağımız en büyük yıkımlar başlayacaktır.

Ayrıca, Samanyolu Galaksimiz ve Andromeda bu büyük çarpışmanın içerisinde yer almaktadır. Bilim adamlarına göre, yerel galaksi yörüngemiz de bulunan cüce galaksiler ve devasa galaksiler bir araya gelerek, evrende bulunan en büyük galaksiyi inşa edeceklerdir.

Bu nesnel bilgilerin yanı sıra, Samanyolu Galaksisi her gün cüce galaksiler ile etkileşime girmektedir. Yani sürekli cüce galaksiler ile çarpışmaktayız. Fakat bu olayı, yaşayan canlıların anlayamayacağı kadar hissederiz. Bunun nedeni de; Samanyolu’nun kütle çekim ivmesi cüce galaksilerin ivmelerinden büyük orantılı olduğu içindir. Fakat bu olay Samanyolu Galaksisi’nin orantısına eşdeğer bir galaksi ile olsa, yıldızlar galaksilerden ani bir tepkime ile çıkarak, kara deliklerin arasında yok olacaklardır.

Not: Her galaksi çekirdeğinde kara delik bulundurmaktadır.

Galaksilerin Kütle Çekim Çarpışması Nedir?

Genellikle galaksiler, kendilerinin kütle çekim merkezinde ve içerisinde bulundurdukları yıldızlar ile bir arada durmaktadır. Diğer bir galaksi ile aynı yörüngede aynı periyotta bir araya gelerek, kütle çekim kuvvetlerinden kaçamazlar. Bu da kütle çekim çarpışmasının başlangıcı olarak bilinmektedir.

Ayrıca kütle çekim çarpışmasında ilk olarak, spiral kollar adı verilen galaksilerin çarpışması gerçekleşir. Spiral kollar, daha çok iyonik gazlardan oluştuğu için iki galakside ilk önce kütle çekimlerinin en çok olduğu noktaya doğru ani ivme dönmesi yaparlar. Bu olayda ilk önce spiral kollar etkileşime girerler. Özellikle bu olay, devasa ve uydu barındıran gök adalarda normal bir olaydır.

Bunlardan hariç başka bir çarpışma sistemi ise şöyledir; herhangi bir galaksi, başka bir galaksinin periyotuna girdiğinde, iyonik maddeler devasa galaksinin canlı maddeleri ile birleşirler. Başarılı olan ve momentumu daha sağlam olan galaksi yaşamına devam eder, şeklinde ise hiçbir değişiklik olmaz. Fakat bu durum çarpışma sonrasında başarısız olan galaksi için zıt yönlüdür. Yani başarısız olan galaksi, şekil değişikliğine girer ve yıldızları ani tepkime ile parçalanırlar. Parçalanma durumu galaksi içinde geçerlidir.

Samanyolu ve Andromeda Galaksilerinin Çarpışması 

Edwin Hubble, 1929 senesinde yaptığı bir gözlem ile bu çarpışmanın gerçekleşmeyeceğini vurgulamıştır. Fakat bazı gök bilimciler bu olayı doğru bulmamışlardır. Çünkü Edwin Hubble, galaksilerin birbirlerinden uzaklaştığını ve aynı yörüngede olmadıklarını söylemiştir. Ancak bu durum bilim adamları tarafından zıt yönde kanıtlanmıştır. Yani Edwin Hubble, bu gözleminde başarısız bir araştırma yapmıştır.

Bilim adamlarının yaptığı gözlem ve araştırmaya göre Andromeda Galaksisi, yaklaşık 100 ila 120 km arasında Samanyolu’na yaklaşmaktadır ve yaklaşık 4-5 milyar yıl sonra gerçekleşmesi öngörülmektedir. Bu durum günümüzde, tüm bilim adamları tarafından kabul edilmiştir.

Yorum Gönder