Galaksilerin Türleri ve Şekilleri Nelerdir?

galaksilerin türleri ve şekilleri nelerdir?

Galaksilerin Türleri ve Şekilleri Nelerdir?

Evrende, galaksi olarak bildiğimiz gök cisimlerinden ne kadar var bilinmiyor. Fakat bazı gök bilimci ve astronomlara göre, yaklaşık 400 milyar kadar galaksinin olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Hubble Uzay Teleskobu olarak adlandırılan uzay aracı sayesinde, evrenin gidemediğimiz noktalarını gözlemliyor ve gök cisimlerini tanıyoruz.Hubble tarafınca edindiğimiz galaksi türlerine, astronomlar ve bilim adamları tarafından tür, şekil isimleri verilmiştir. Bu tür ve şekil isimleri sayesinde yeni bulunan, keşfedilen galaksileri inceleyip, türlerine ayırabiliyoruz.

Not: Uzun kollu galaksi türleri, yıldız doğum oranlarının fazla olduğunu ve yıldızların yaşını belli etmekte en önemli özellikler arasındadır.

Galaksinin Şekilleri Nedir?

Bilim adamlarının araştırması üzerine, evrendeki galaksiler tam 3 ana temelde incelenirler. Bu galaksiler, çap, kitle, şekil ve tür bakımından oldukça farklıdırlar. Galaksilerin kesinleşmiş şekil isimleri şöyledir; spiral galaksiler, eliptik galaksiler ve son olarak düzensiz galaksilerdir.

Spiral Galaksiler Nedir?

Hubble’ın en fazla gözlemlemiş olduğu galaksi türüdür. Ayrıca, evrende bilinen ve en fazla olan galaksi türleri arasındadır. Galaksilerin spiral oluşunu anlamak için, siyah uzun kolları ve yatay olarak bakıldığında, şişkinliği sayesinde anlaşılmaktadır. Spiral galaksilerde,  yıldız doğum oranları ne az, ne çok denilebilecek şekildedir. Spiral olarak adlandırılan birçok ünlü galaksi de bulunmaktadır. Bu galaksiler, Samanyolu ve Andromeda gibi devasa galaksilerdir.
spiral galaksiler nedir?

Eliptik Galaksiler Nedir?

Evrende orta derecede rastlanan ve yumurta şeklini andıran galaksi türüdür. Genellikle bu galaksilerin şekillerine astronomlar tarafından, eliptik ve ovoid isimleri verilmiştir. Ayrıca eliptik galaksilerde, yıldız doğum oranlarına çok az rastlanılır. Bunun nedeni, galaksilerinin çekirdekleri yaşlı ve özelliklerini yitirmiş olmalarıdır. Eliptik galaksilere örnek verecek olursak: Messier 87 Galaksisi, olacaktır.

Not: Eliptik galaksilerinin hepsi, bir adet ölümcül kara delik bulundurmaktadır.
eliptik galaksiler nedir?

Düzensiz Galaksiler Nedir?

İsimlerinden ve görüntülerinden de anlaşılacağı üzerine, düzensiz ve bir şekle benzemeyen galaksi türüdür. Bu galaksiler, Dünya’dan çok rahat gözlemlenebilir ve parlaklığı görülebilir. Bunun nedeni; düzensiz galaksiler diğer galaksilere nazaran daha fazla iyonik madde barındırırlar. İyonik maddelerin sayesinde ve doğal ışıklarının sayesinde 2. – 3. kadirden basit bir şekilde görülebilirler. Düzensiz galaksilere en iyi verilecek örnek: Macellan Bulutları olacaktır.
düzensiz galaksiler nedir?

3 yorum

İnsanın hayal dahi edemeyeceği kadar büyük olan bu yapıların bile bir düzen içerisinde hareket ettiğini bilmek hayret hissi uyandırıyor insanda.

Yanıtla

Görüyorsun işte Yüce Allah'ın varlığı ne kadar belli.

Yanıtla

LAAAA ILAHE ILLALLAH

Yanıtla

Yorum Gönder