Gezegenler Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Gezegenler hakkında bilinmeyenler nelerdir?

Gezegenler Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Gezegenler hakkında bilinmeyenler, birçok insanın tahmin edemeyeceği kadar ilginç ve şaşırtıcı bilgiler içermektedir. Bu durum Güneş Sistemi içerisinde bulunan gezegenler hakkında olunca, daha heyecan verici ve daha olağanüstü bir hal almakta. Çünkü kendi sistemimizi daha iyi tanıyor, gezegenler, yıldızlar hakkında çeşitli yeni bilgiler öğrenebiliyoruz.

Gezegenler Hakkındaki Bilgiler

Bu bilgiler, gök bilimciler tarafından kabul edilmiş ve gözlem yapılarak açıklanmıştır. Gezegenler hakkındaki kısa bilgiler şöyle;

- Dünya yüzeyinde kurulan, ilk medeniyetlerden olan Sümerliler, Merkür’ü M.Ö 3000’li yıllarda gözlemlemiş ve ilk bilgileri not almışlardır. (notlar birkaç arkeolog tarafından bulunmuştur)

- Güneş Sisteminin birinci gezegeni olarak bilinen Merkür’de, yıl kavramı yaklaşık 88 gün sürmektedir. Merkür günü ise, yaklaşık 176 gün olarak gözlemlenmiştir.

- Merkür’de bulunan ve incelenen yer çekimi, Dünya’daki yer çekimine nazaran daha hafiftir. Yani bu oran yaklaşık yüzde 38’e denk gelmektedir.

- Merkür’de gözlemlenen manyetik alan, Güneş Sistemi içerisinde bulunan hiçbir gezegende bulunmamaktadır. Bu manyetik alanların kuvveti, Güneş ışınları olarak biliniyor.

- Venüs’ün, 1 milyon yıl önce Dünya’ya benzer bir yüzeyi bulunmaktaydı. Bu yüzey, ince atmosferi ve asit yağmurları yüzünden zedelenmiş ve bugün ki halini almıştır.

- Mars’a geçmişten günümüze kadar tam 39 insansız uzay aracı gönderilmiştir. Fakat insansız uzay araçlarının sadece 15’i başarılı olmuştur.

- Jüpiter M.Ö 8. yüzyıllarda, Babiller tarafından gözlemlenmiş ve incelenmiştir. Babiller, Jüpiter’i ilk gözlemleyen medeniyet olarak kayıtlara geçmiştir.

- Jüpiter’in ünlü ve kayalık yüzeyi olan uydusu Ganymede, Güneş Sistemi gezegeni olan Merkür’den daha büyük ve kitlesi daha ağırdır.

- Satürn’ün çekirdeği bilim adamları tarafından her yıl gözlemlenmektedir. Çünkü, Satürn’ün çekirdeği bazı bilim adamları tarafından kaya çekirdek olarak açıklanmıştır.

- Uranüs’ün, Satürn gibi kendine has ve ayrı özelliklerde halkaları bulunmaktadır. Bu halkaların katman sayısı, 13 olarak gözlemlenmiştir. Fakat teleskoplar ve dürbünlerle gözlenilmesi en zor olan kısımları, halkalarıdır. Çünkü halkaları, su rengi olarak adlandırılan tonlarda bir renge sahiptir.

3 yorum

evren her zaman hayran kaldığı bir yerdir. muazzam bir oluşum.

Yanıtla
Mert YÖNETİCİ

M.Ö 8yyda babillerin nereden aklına gelmiş acaba hem de o teknolojiyle gözlemlemişler. gerçekten insan hayret ediyor...

Yanıtla
Hüseyin YÖNETİCİ

Millattan önce jüpiteri gözlemlemeleri gerçekten ilginç. Şu dönemde onca teknolojiye rağmen kaç sene geçti net bilgiler bakımından daha bir gelişme olmadı.

Yanıtla

Yorum Gönder