İlk Bağımsız Uzay Ülkesi: Asgardia

Asgardia nedir?

İlk Bağımsız Uzay Ülkesi: Asgardia

Asgardia, bilim adamları tarafından yapılacak olan ilk insanlı uzay yaşam alanı olmaya aday bir yapay ülkedir. Asgardia’nın nasıl olacağı ve kaç kişilik olacağı Fransa’da yapılan toplantılarda belirlenmiş, 100.000 kişilik imal edileceği de basın ile paylaşılmıştır.

Bunlardan en önemlisi;  proje kapsamında yapılacak olan Asgardia’nın Dünya’da bulunan kuralları ve yasaları kullanmayacağı, tamamen kendi yasalarını kullanacağı uzay ülkesi olacaktır.

Asgardia’nın Görevleri Nelerdir?

Asgardia’nın fikir sahibi ve kurucusu olan Igor Ashurbeyli, Asgardia’yı tamamen Dünya’yı korumak amaçlı yapacaklarını ve meteor, asteroit gibi gök cisimlerinin tehditlerine karşı hazırlıklı olacaklarını dile getirmiştir. Ayrıca, Dünya’nın yörüngesinde bulunan uydu atıklarını ve uzay çöplerini de Asgardia sayesinde temizleyeceklerini duyurmuşlardır.

Asgardia’nın Yüzeysel Şekli Nasıl Olacak?

Igor Ashurbeyli tarafından açıklanan bilgilere göre: Asgardia’yı inşa edecek bilim adamları tarafından tasarımı belirlenecek ve 100.000 kişilik mürettebatı kaldıracak altyapıyı tasarlayacaklarını belirtmiştir. Teknolojik altyapı sayesinde sağlıklı ve geniş bir yaşam alanı sunmaya hazırlanan bilim adamları, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yörünge tipinde olacaklarını da belirtmişlerdir.

Not: Şuana kadar yapılan Asgardia başvurularında Çin birinci sırada yer almaktadır. İkinci sırada gelen ülke ise 50.000 oy ile Türkiye olmuştur. Ayrıca, Asgardia’nın  ilk uydusu bu yaz sonlarında fırlatılmaya hazırlanmaktadır.
Asgardia sembolü nedir?

1 yorum:

Ertuğrul Filizay YÖNETİCİ

Yok be sayılı büyükler kendine sığınak yaptırıyordur

Yanıtla

Yorum Gönder