Kuasar ve Teleskop Gözlemleri

kuasar ve teleskop gözlemleri

Kuasar ve Teleskop Gözlemleri

Kuasarlar, bilim adamlarına göre; evrenin en dip köşelerinde yaşayan, devasa büyüklükteki gök cisimleridir. Genellikle galaksilere benzeyen dış görünüşleri ve spiral kolları, şiddetli iyonik ışık maddelerinden oluşmaktadır. Ayrıca, galaksilerden kolay ayırt edilebilirler. Bu özellikleri sayesinde uzay teleskopları gözlemlemeyi başarmış ve birkaç kuasar cisminin özellikleri bilim adamları tarafından incelenmiştir.

Galaksilere nazaran daha büyük ve parıltılı olan kuasarlar, şeffaf bir yüzeye sahiptir. Yani, çekirdeği yüzeysel tozlarından ve gazlarından rahatça gözlemlenebilir. Hatta galaksilere nazaran, çekirdeklerinde ölümcül kara delikler bulundurmazlar. Tam aksine sağlıklı ve iyonik maddelerin etkileşim yaşadığı, çekirdeklerinin sürekli kendini yenilediği bir ortam da bulunmaktadırlar.

Ayrıca, kuasarlar kızılötesi teleskoplar ile gözlemlendiğinde, çekirdek kısımları daha belli oluyor ve iyonik ışık maddeleri tozlar halinde göz merceklerine yansıyor. Bu durumda kuasarlar, şeffaf ve opak denilen spiral kollara sahip olup, evrende bilinen tek şeffaf gök cisimleridir. Bu özellikleri sayesinde birçok kuasarın kitle ve çapı kolayca hesaplanabilmiştir.

Not: Aşağıda verilen kuasar fotoğrafları, gerçek değildir. Bu fotoğrafları gök bilimciler çizmiş olup,  kuasarların en net görüntülerini modellemişlerdir. En son fotoğrafta ise, Hubble’ın gözlemlemiş olduğu kuasar cismini inceleyebilirsiniz.
kuasar nedir?

Kuasar gök cismi nedir?

teleskop ile gözlemlenmiş kuasar
Gözlemlenmiş Gerçek Kuasar - Hubble

Yorum Gönder