Mars'ın Küçük Uydusu: Deimos

deimos nedir?

Mars'ın Küçük Uydusu: Deimos

Deimos, Mars gezegeninin en küçük ve asteroite benzer uydusudur. Birkaç bilim adamı ve gök bilimciye göre Deimos, başı boş dolaşan bir asteroittir. Ancak Mars’ın çekimsel kuvvetine yakalanarak, doğal uydu olarak tanınmayı başarmıştır. Deimos, 1877 senesinin Ağustos ayında Asaph Hall tarafından bulunmuş, keşfedilmiştir.Asaph Hall’ın teleskop gözlemlerinde not aldığı bilgiler şöyle: Deimos, asteroit olacak kadar küçük ve atmosferi bulunmayan bir gök cismidir. Güneş sisteminde bulunan en küçük uydulardan olup, yerçekimi bulunmayan sayılı cisimlerdendir.

Deimos’ın Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Deimos, atmosferi bulunmayan sayılı doğal uydular içerisinde yer almaktadır. Çünkü çapı ve kitlesi o kadar küçüktür ki, atmosfer ve yerçekimi bulunmayacak kadar uçucu madde yoktur. Bu maddelerin olmayışı sadece atmosfer ve yerçekimi kuvvetleriyle bağlantılı değil, yüzeyi ve yeryüzü şekillerine de bağlantılıdır. Hatta Deimos’un yüzeyi, atmosfer ve yerçekimi bulunmadığı için kayalık olarak tabir edilen ve ‘’regolit’’ olarak adlandırılan yüzeye sahiptir.

Deimos, Dünya’dan görülmeyecek kadar uzakta ve küçük boyuttadır. Dünya’ya olan uzaklığı yaklaşık 77.790.000 kilometredir. Kendi yörüngesine sahip olduğu Mars’a olan uzaklığı, 20.000 kilometre olarak gözlemlenmiştir. Ayrıca, 1.5 kilometre çapı ile Güneş Sistemi’nin en küçük doğal uydusu olarak da bilinmektedir. Deimos’un isim anlamı ise; Yunan mitolojisinden alınmış olup, Astronomi Birliği tarafından ortak bir karar ile ismi verilmiştir. İsminin anlamı Latince olarak, dehşet anlamına gelmektedir.

Bunların yanı sıra, atmosferi ve yerçekimi bulunmayan Deimos’da, ölçülen yerçekimi ivmesi yok denilebilecek düzeydedir. Yerçekimi oranı yaklaşık 0.003 m/sn3’tür. Yörünge süresi ise gök bilimciler tarafından 30 saat olarak belirlenmiştir. Ayrıca çap kitlesi, Güneş Sistemi’nde bulunan diğer uydulara nazaran daha küçüktür. Deimos’un çap kitlesi yaklaşık 12 kilometredir.

Not: Regolit, bir gök cisminin üzerinde bulunan tozumsu taşlar ve kayalara verilen astronomik ifadedir.

Deimos Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

- Nasa’nın açıkladığı bilgilere göre Deimos’a, en geç 2020 yılında bir insansız yapay uydu gönderilmesi planlanıyor.

- Astronomi Birliği tarafından Deimos’a, C tipi gök cismi özelliği verilmiştir. Bu özellik: Asteroite benzeyen uydulara ve cüce gezegenlere verilmektedir.

- Eğer Mars’tan Deimos’a bakarsanız, 1. kadirden gözüken yıldız gibi parlak olacak ve orta derecede ki bir teleskop ile net bir şekilde gözlemleme şansınız olacaktır.

- Deimos’un yüzeyinde iki büyük adet kanyon bulunmaktadır. Bu kanyonlara verilen isimler; Swift ve Voltaire’dir.

- Bazı bilim adamlarına göre Deimos, farklı galaksilerdeki yıldız çarpışmalarından koparak Samanyolu’na doğru süzülmüştür.

1 yorum:

Süleyman YÖNETİCİ

Bulmacalarda dünyanın uydusu yerine artık marsın uydusu sorusu çıkarsa şaşırmamak lazım.

Yanıtla

Yorum Gönder