Meteor Yağmurları Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

meteor yağmurları nedir?

Meteor Yağmurları Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

Meteor yağmurları, genellikle tek bir periyottan atmosfere giriş yapmaktadırlar. Yani birçok meteor, Dünya’ya aynı orantıda ve düzlemde girmektedir. Bunun nedeni, kütle çekim ivmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca meteor sesleri genellikle, atmosfere giriş anında duyulur.


Bilim adamlarına göre meteor seslerinin duyulması tamamı ile atmosferdeki sürtünmeden dolayıdır. Birkaç bilim adamı ve gök bilimcinin sesler üzerine teorisi şöyle: Meteorlar atmosfere giriş yaptıklarında, ısı ivmesi aldığı için ıslık ve kuvvetli bir bas tonu şeklinde ses çıkartırlar. Bu tür seslerin çıkması tamamen doğaldır. Çünkü meteorlar, yüzyıllardır uzayda buz tutmuş şekilde süzülmekteler. Atmosfere giriş esnasında meteorların üzerindeki yüzeysel buzlanma anlık bir tepkime ile ısı aldığı için, buzlar erimekte ve atmosferde yüzeysel buzlanmalar çatlamaktadır.

Not: Bilim adamlarına göre meteorların doğal bir sesi yoktur. Ancak, yüzeysel buzlanma sebebi ile bu sesler meteordan çıkmış gibi duyulmaktadır. Normalde bu seslerin sahibi, Dünya’nın atmosferidir.

Meteor Yağmurları ve Özellikleri Nelerdir?

Genellikle meteor yağmurları, belirli tarihlerde çıplak göz ile izlenmektedir. Çıplak göz ile izlenebilen meteorlar, bağımsız, ivmesi bulunmayan gök cisimleridir. Hatta astronomik açıdan bağımsız olarak nitelendirilen meteorlar, çok küçük ve bir araba tekerleği büyüklüğündedir. Bu boyutlardaki meteorlar, meteor grupları olarak hareket eder ve Dünya’nın atmosferinde buharlaşarak Dünya’ya toz şeklinde düşerler.

Fakat aralarından yüzeysel buzlanması fazla olan gök cisimleri, Dünya’nın deniz veya okyanus merkezlerine düşerler. Dünya’ya düşen meteorlar genellikle, ivmesi fazla olan ve yüzeysel buzlanması merkezine kadar ulaşan gök cisimleridir. Bu meteorlara en iyi örnek; Perseid Meteor Yağmurları’dır.

Meteor Yağmurları Hakkındaki Ayrıntılı Bilgiler Nelerdir?

- Bilim adamları ve gök bilimcilere göre; uzaydaki en küçük meteor, bir adet toplu iğne büyüklüğündedir.

- Dünya’ya, her geçen saat yüzlerce meteor düşmektedir. Fakat ışık kirliliği yüzünden bunları göremiyoruz.

- Meteor yağmuru gözlemi, Güneş’in doğumundan önce yapılmalıdır. Aksi taktirde, matımsı bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

- Günümüzde Dünya’ya düşen meteorlar, uzayda parçalanan asteroitlerden gelmektedir.

- Orionid meteor yağmurları, genellikle ekim ayının ortalarında çoğalmakta olup, asteroitlerin parçalarından kopmaktadır.

- Bir yıl boyunca, tam 21 adet meteor yağmuru olur ve yeryüzünden sadece 5 adeti gözlemlenebilir.

- Meteor yağmurları gözlemleri için en iyi gözlemleme aracı; dürbündür.

1 yorum:

Adsız YÖNETİCİ

Bilimin en onem verdigi konularin basinda geliyor..ilerde dunyamiza gelecek tehlikelerden korunmamiz gerekir
umut k

Yanıtla

Yorum Gönder