Teleskop İle Uluslararası Uzay İstasyonu Gözlemi

Uluslararası uzay istasyonu gözlemi

Teleskop İle Uluslararası Uzay İstasyonu Gözlemi

Dünya’nın yörüngesinde, yaklaşık 400 kilometre yukarıda süzülen Uluslararası Uzay İstasyonu’nun gözlemini yapmak, oldukça zor bir işlemdir. Çünkü, belirli gün ve belirli periyotlarda Türkiye’den geçiş yapmaktadır. Ayrıca, astronomik terimler ile devasa istasyonun periyot hareketlerini öğrenebilir, gözlemlerini yapabilirsiniz.


Astronomik terimler ile gözlem yapmanız; UUİ’nin periyot hızını ve gökyüzünde bulunduğu koordinatları sorunsuz bir şekilde çıkarmaktadır. Bu da gözlem için, en önemli araç-gereçler içerisindedir.

Ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu gözlemi dürbünler ile yapılmayacak kadar uzaktadır. Ne yazık ki dürbünler, teleskoplar kadar odak uzaklığına ve açıklığa sahip değillerdir. O yüzden orta düzeyin biraz üstünde bir teleskop seçimi yaparak, UUİ gözlemlerinizi sorunsuz ve net bir şekilde yapabilirsiniz.

Not: Uluslararası Uzay İstasyonu gözlemi yapmak için, yaklaşık 1500mm odak uzaklığı ve 120mm açıklık oranına sahip teleskop ile gözlem yapmanızı öneririm. Bu oranların altındaki bir teleskop ile tam görüntü sağlamanız oldukça zor ve matımsı olabilir.

UUİ gözlemleriniz için: Astronomik Terimleri öğrenebilirsiniz.
uui gözlemi

UUİ gözlemi yapmak

teleskop ile uui gözlemi

teleskopla uzay istasyonu gözlemi yapmak

Yorum Gönder