Üç Boğumlu Bulutsu Nedir?

Üç boğumlu bulutsu nedir?

Üç Boğumlu Bulutsu Nedir?

Üç boğumlu bulutsu, tozlardan ve gazlardan oluşan gök cismidir. Üç boğumlu olarak adlandırılmasının sebebi, 3 ana kısımdan oluşmasıdır. Bu kısımlar bilim adamlarının gözlemleri ve incelemelerine göre; sıcak ortam, soğuk ortam ve son olarak karanlık ortam gibi kısımlardan oluşmasıdır.


Ayrıca üç boğumlu bulutsu, Messier 20 ve NGC 6514 isimleri ile de adlandırılmaktadır. Messier olarak adlandırılması, Charles Messier’ın bulutsuyu keşfetmesindendir.

Üç Boğumlu Bulutsunun Yapısı Nasıldır?

Bulutsu, yukarıda söylediğimiz gibi 3 ana kısımdan oluşmaktadır. Bu ana kısımlar, bilim adamlarına göre sonradan etkileşim yaşayıp birleşmişlerdir. Yani, farklı yörüngelerde olan bulutsular, milyarlarca yıl önce birleşmiş ve bugün ki hallerini almışlardır. Başka bir teori ise; Big Bang yani büyük patlamada mutasyon sonucu bu hale gelmişlerdir. Fakat ikinci teori, yıldızlarda veya bulutsularda mutasyona rastlanılmayacağı kadar önemli bir teori değildir.

Ayrıca, bulutsuda gözlemlenen iki renk vardır. Bu renkler, kırmızı ve mavi olmak üzere, sıcak ve soğuk ortamı yansıtmaktadır. Yani, sıcak bölge olarak adlandırılan kısımdaki yıldızlar, çekirdekleri sebebi ile normal derecelerinden daha fazla ısınmaktadır. Fakat ikinci bölgede bulunan, yüzeyi buz tutmuş yıldızlar mavi renkte buluşarak soğuk bulutsuyu temsil etmektedir. Bu renkler genellikle, gözlemciler tarafından bulunmuş ve gözlemlenen ilk renkli bulutsu olmuştur.

Teleskop İle Üç Boğumlu Bulutsu Gözlemi

Amatör gözlemciler tarafından çekilmiş olan üç boğumlu bulutsusu, genellikle kırmızı yani sıcak bölgesi ile görüntülenmektedir. Mavi kısmı, soğuk kısmı daha hafif kaldığı için sıcak bölgeye fazla hakimiyeti yoktur. O yüzden gözlemini gerçekleştireceğiniz bulutsuyu, kırmızı rengi ile gözlemleyebilirsiniz.

Not: Aşağıda vermiş olduğum üç boğumlu gözlemi, yüksek maliyetli bir teleskop ile gözlemlenmiştir. Işık kirliliğinin olmadığı bir ortamda çekilen bulutsu, bu kadar net ve renkli görüntülenmektedir.
Teleskop ile üç boğumlu bulutsu gözlemi

1 yorum:

Hamit YÖNETİCİ

Evrende bu kadar güzel renklerin olması hayret verici. Göz alıcı hayran kalmamak elde değil.

Yanıtla

Yorum Gönder