Uzay İle İlgili Kısa Bilgiler #2

İlginç bilgiler

Uzay İle İlgili Kısa Bilgiler #2

Bir önceki konumuz olan Uzay İle İlgili Kısa Bilgiler serisine devam etmek istedim. Çünkü kısa bilimsel bilgiler sayesinde, evreni daha iyi tanıyor ve gök cisimleri hakkında detaylı bilgiler öğrenebiliyoruz. Bu ikinci serimizde, astronomik kısa bilgileri öğrenip, bazı devasa gök cisimleri hakkında kısa ve öz ayrıntılara değineceğiz. İşte uzay ve evren ile ilgili, astronomik açıdan değerli olan bazı bilimsel teoriler şöyledir.

Kısa Bilgiler Nelerdir?

Not: Bu bilgilerin çoğu bilim adamları tarafından açıklanmıştır. Hatta bazıları teori olmaktan çıkmıştır. Yani tüm Dünya tarafından nesnelliği kabul edilmiştir.

- Venüs adlı Güneş Sistemi gezegeni, çekirdeğindeki ve yüzeyindeki doğal serası sebebiyle, normal yüzey ısısı yaklaşık 500 derecedir.

- Evrende tahmin edilen yıldız sayısı bilim adamları tarafından yaklaşık 70 sekstilyon olarak açıklanmıştır. Ayrıca, 70 sekstilyon yaklaşık olarak 3 milyona denktir. ( milyon + milyon + milyon )

- Satürn gezegeni, Güneş Sistemi içerisinde bulunan diğer gezegenlere nazaran daha küçük hacimlidir. Bu oran kitlesel olarak da küçüktür. Kısacası Satürn’ü sığacak bir kaba koyarsak, yüzmesi normaldir.

- Evren hakkında araştırma yapan gök bilimciler ve sayılı bilim adamları, evrenin yaşını 14 milyar ila 16 milyar arasında olduğunu tahmin etmektedir. Genellikle bu yaş tahminleri, yıldız doğum oranlarına ve yıldız ölümlerine göre hesaplanmaktadır.

- Satürn’ün ünlü uydusu olan Titan’da, atmosfer olarak değişik uçucu maddelere rastlanmıştır. Bu maddeler incelendiğinde, kimyasal iyonik maddeler olarak gözlemlenmiştir. Bu kimyasal maddeler genellikle asit yağmurlarını nitelendirmektedir.

- Dünya’dan gözlemlemiş olduğumuz gök cisimlerinin neredeyse yaklaşık 8 ila 15 dakika öncesini görmekteyiz. Bunun sebebi uzay-zaman kavramlarındandır.

- Evrenin tahmin edilen bir sonu yoktur. Evren şuanda bilim adamları tarafından sonsuz olarak nitelendirilmektedir.

Yorum Gönder