Uzay İle İlgili Kısa Bilgiler #3

Kısa uzay bilgileri

Uzay İle İlgili Kısa Bilgiler #3

Uzay ile ilgili kısa bilgiler #3 adlı serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Önceki iki konumuzda genel uzay ve gök cisimleri hakkında bilinmeyenleri ve şaşırtıcı gerçekleri derlemiştik. Bu konumuzda ise, genellikle astronotlar ve uzayda yaşam adlı ilginç ve eğlenceli bilgileri derleyeceğiz. Unutmadan, bu bilgiler birçok bilim adamı tarafından açıklanmış ve doğruluğu kanıtlanmıştır.

Kısa Uzay Bilgileri

- İnsanoğlunun vücudunda bulunan damarlar, Dünya’yı yaklaşık 2 tur atabilecek uzunluktadır.

- Dünya’daki tatlı suların kaynağı, Antartika’da bulunmaktadır. Yani Antartika, günümüzün en büyük tatlı su kaynağı olarak bilinmektedir.

- Güneş, Güneş Sistemi’nin neredeyse tüm kitlesini oluşturmaktadır. Bu oran yaklaşık %98’dir. Kısacası, %2’lik kısmını; gezegenler ve diğer gök cisimleri oluşturmaktadır.

- Uzayın kokusu, bazı astronotlar tarafından kabul edilmiş ve metal kokusu olarak adlandırılmıştır.

- Astronot kıyafetleri genellikle, maddesel tellerden yapılmaktadır. Maddesel tellerden yapılmasının sebebi; daha sık ve darbelere karşı korumalı olduğu içindir.

- Güneş’in yüzeysel olan sıcaklığı, çekirdek kısmına göre %1000 daha azdır. Çünkü, çekirdek kısmı sürekli kendini yenilemekte ve iyonik maddeler sayesinde etkileşime girmektedir.

1 yorum:

Antartika'nın tatlı su kaynağı olduğunu bilmiyordum. Uzay kokusunun metal kokusundan farklı olduğunu düşünüyorum. Acımtırak bir asit kokusu gibi geliyor. Bir yerde okumuştum tabi bunu.

Yanıtla

Yorum Gönder