Celestron Marka İncelemesi

celestron marka incelemesi

Celestron Marka İncelemesi

Celestron markası, genellikle teleskopları ve dürbünleri ile bilinen; mekanik cihaz üreticisidir. 1964’lü yıllardan bu yana, aralıksız üretimini yaptığı teleskop ve dürbün modelleri astronomik alanda birçok ödüle layık görülmüştür. Başta ABD olmak üzere, birçok Avrupa ülkesinde de mağazaları mevcut ve rakipleri arasında en kalitelisi olarak da bilinmektedir. Celestron şirketinin ana binası, ABD-California eyaletinde bulunmaktadır.

Not: Celestron, 1964 senesinde; Tom Johnson tarafından Celestron Pacific adı ile kurulmuştur.

Celestron Markasının Tarihçesi

Tom Johnson tarafından kurulan Celestron, 1964 yılında Schmidt-Cassegrain teleskopları adı ile Dünya’ya duyurulmuştur. Celestron teleskopları, Dünya’da aynı anda tam 7 farklı ülkede seri üretime geçmiştir. Kaliteleri ve kullanımlık açıları tarafından beğenilen Celestron teleskopları, astronomik alanda oldukça başarılı olmuşlardır. Kurucusu Johnson tarafından 1980 senesinde Tasco şirketine satılmıştır.

Celestron’un satılmasının ardından, farklı teleskop modelleri ve dürbün çeşitleri ile tekrardan adını duyuran marka, tam 8 çeşit ayna modelleri ile mağazalarda yerini almıştır. Ayrıca, teleskop modellerine nazaran, dürbün çeşitleri ile de tavsiye edilen bir marka olmayı başarmıştır.

2003 yılından itibaren, Celestron’un tüm hakları; Tayvanlı Teleskop Üretimi yapan şirkettedir. Hakları 2003 yılında Tasco şirketinden satın alınmıştır.

Celestron’un Marka ve Modelleri

2010 yılından itibaren, Celestron’un özgün bir şekilde üretmiş olduğu teleskop modelleri aşağıdaki gibidir;

- 6’’, 8’’, 11’’, 14’’ dereceli Schmidt-Cassegrain teleskopları,

- 11’’, 14’’ derece açıklığa sahip ürünlerin, modifiye edilerek optik tasarım teleskop modelleri,

- 150mm açıklığa sahip aynalı teleskoplar,

- Plössl marka göz mercekler ve uyumlu teleskoplar,

- Çeşitli Celestron aksesuarları ve dürbün malzemeleri,

- Birçok Celestron teleskoplarına uyumlu, Güneş filtreleri.

Yorum Gönder