Dünya Hakkında 10 İlginç Bilgi

dünya hakkında 10 ilginç bilgi

Dünya Hakkında 10 İlginç Bilgi

Dünya, insanoğluna ev sahipliği yapan, yaşanılabilir olarak nitelendirilen tek gezegen unvanını taşımaktadır. İnsanoğlu, Dünya gezegeni hakkında geçmişten günümüze kadar önemli bilgiler edinmiş ve bu bilgiler sayesinde, tek yaşanılabilir gezegeni tanımıştır.


Fakat bazı insanların halen merak ettiği Dünya hakkında ilginç ve şaşırtıcı bilgiler vardır. Bende bugün sizlere, Dünya gezegeni hakkındaki önemli bilgileri anlatacağım.

Dünya Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

- Dünya’nın yörüngesinde 7/24 saat aktif olarak iş gören Uluslararası Uzay İstasyonu, insanoğlunun yapmış olduğu en pahalı yapay uydu olarak bilinmektedir.

- Dünya’da, bilim adamları tarafından keşfedilmiş mikroorganizma olarak adlandırılan Tardigrad, uzay boşluğunda tam 15 gün yaşayabilmektedir. Şuana kadar incelenen en korumalı canlı olarak da tarihe geçmiştir.

- Biran kendinizi uzay boşluğunda bulursanız, korkmayın. Çünkü, tam 2 dakika kadar hayatta kalmayı başarabilirsiniz. Fakat 2 dakikanın ardından, vücudunuz çürümüş iskelete dönüşecektir.

- Çin Seddi yapıtı olarak bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi; Çin Seddi’nin uzaydan göründüğüdür. Uzay İstasyonu’nda çalışan astronotlar, Çin Seddi’nin görülmediğini nitelendirmişlerdir.

- Dünya’da ki tüm saatler 24 saat olarak çalıştırılmaktadır. Fakat bilim adamları, Dünya saatinin matematiksel hesabını yaparak; 23 saat 56 dakika 4 saniye olarak bulmuştur. Yani bir günün saati, 24 saat değildir.

- Gök bilimcilerin gözlemlerine göre; her gün uzaydan Dünya’ya, 1 adet uydu parçası düşmektedir. Fakat, Dünya’nın atmosferi sayesinde, yeryüzüne düşmeden buharlaşmaktadır.

- Ozon tabakası, her geçen dakika 0,0005 gram küçülmektedir. Bunun nedeni, doğaya salınan karbon monoksitlerdir.

- Dünya’ya her yıl tam 9.000.000 adet yıldırım düşmektedir. Fakat, bu yıldırımlardan yarısı, bulutların içerisinde gerçekleşmektedir.

- Dinozorların yaşamış olduğu yıllarda, Dünya üzerinde daha çok oksijen bulunmaktaydı. Çünkü, atmosfer daha sağlıklı iş görüyor ve daha sık oksijen etkileşimi yaşanıyordu.

- Dünya’daki okyanus ve denizlerde, her yıl tam 1.000 adet yeni balık türüne rastlanmaktadır.

4 yorum

Murat YÖNETİCİ

Dünya üzerinde yapılan en büyük mühendislik eserlerinin başında Uluslararası Uzay İstasyonu gelir.Bilgilerin gerçekliğini iyi bir şekilde düşünmek ve değerlendirmek gerekli.Her okuduğumuzu,duyduğumuzu gerçek gibi kabul etmemeliyiz.

Yanıtla

Ben çin seddi uzaydan görünüyor diye biliyordum ogrendigim iyi oldu

Yanıtla

Hocam ozon kalmadığında napcaz bakalım hakkımizda hayırlısı

Yanıtla
Selim YÖNETİCİ

Dünyamız halen çok gizemli bir yer olarak geliyor bana. Özellikle Antartika ve bölgesi. İnsanların çok az veya hiç yaşamadığı yerler gibi.

Yanıtla

Yorum Gönder