Jüpiter'in İki Yeni Uydusu Keşfedildi!

Jüpiter'in iki yeni uydusu keşfedildi

Jüpiter'in İki Yeni Uydusu Keşfedildi!

Geçen hafta, Nasa’dan açıklanan bilgilere göre; Jüpiter’in iki yeni uydusu gök bilimciler tarafından keşfedildi. Keşfedilen uydular, Astronomi Uzay Birliği tarafından onaylanıp, Jüpiter’in uydu kategorisine eklendi. Ayrıca, özel teleskoplarla gözlemleri yapılan yeni uyduların isimleri; astronomik terimler olarak konmuş olup, bu isimler; S/2016 J1 ve S/2017 J1’dir.


Not: Gök bilimciler ve bilim adamları, Jüpiter’in yeni iki uydusundan hariç, 14 adet daha gök cismine rastladıklarını bildirdiler.


Yeni İki Uydu Teleskop İle Nasıl Görünüyor?

Gök bilimcilerin keşfinden sonra teleskop yardımı ile gözlemlenen yeni uydular; Jüpiter’de yaşam arama görevine yeni bir umut getirdi. Çünkü, S/2017 J1 adlı uyduda bilim adamlarına göre; büyük ölçüde hidrojen ve helyum gazlarının olduğu düşünülüyor. Ayrıca, özel teleskoplar ile gözlemlenen yeni uydular, gök bilimciler tarafından aşağıda vermiş olduğum fotoğraftaki gibi gözlemlenmişlerdir.
jüpiterin yeni uyduları


8 yorum

Cemil YÖNETİCİ

Daha neler olacak merakl beklyıoruz bakalım

Yanıtla
yiğit YÖNETİCİ

gerçekten her geçen gün farkl şeyler çkıyor ortaya...

Yanıtla
Ebru Çelik YÖNETİCİ

Ne olacak bu teknoloji ileri gidişi

Yanıtla
Sait YÖNETİCİ

O kadar çok gizemliki evren. Her gün yeni birşey çıkıyor keşke ömrümüze sığsada bu gezegenlerin iç kısmının yakından çekilmiş daha detaylı görüntülerini görebilsek.

Yanıtla

Bu evrende neler olduğunu hep merak etmişimdir

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

bilmediğimiz konu ama okudukça öğrenmek istediğimiz konu

Yanıtla
Serkan YÖNETİCİ

Sürekli yeni gelişlemelr bakalım ne olacak

Yanıtla
Naci YÖNETİCİ

Belki ilerleyen zamanlarda Jüpiter ve uyduları ile ilgili daha fazla bilgiyi gök bilimciler keşif eder ve kafamızda ki sorulara cevap bulurlar.

Yanıtla

Yorum Gönder