Mega-Meyzer Galaksi Nedir?

Mega-meyzer galaksi nedir?

Mega-Meyzer Galaksi Nedir?

Nasa’nın 2016 yılında keşfettiği yeni galaksi türlerinden olan Mega-Meyzer galaksileri, geçmişten günümüze kadar keşfedilmiş en büyük buluşlar arasında yer alıyor. Ayrıca, Nasa’nın 2017’de açıklamış olduğu bilgilere göre: Mega-Meyzer Galaksileri, normal galaksiler gibi ışık yaymayıp, radyasyon yaydığı gözlemler sonucunda açıklanmıştır.

Bu radyasyon yaymalarının sonucunda ise, normal galaksilere nazaran daha güçlü ve çekirdekleri daha dinamik görünmektedir.Hatta Hubble’ın gözlemlemiş olduğu bir Mega-Meyzer galaksisinde, iki adet bağımsız çekirdek kısımlarına rastlanılmıştır. Mega-Meyzer’lerde bulunan çift çekirdek, bilim adamlarına göre; yaklaşık 1 milyar ila 2 milyar yıl arasında birleşerek yoğun enerjili, yıldız doğum oranlarının artmasına sebep olacak bir olay meydana getirecektir. Ayrıca, çekirdeklerin birleşimi Hubble tarafından fotoğraflandırılacak ve Nasa kumanda dairesine ulaştırılacaktır.

Teleskop İle Mega-Meyzer Gözlemi

Aşağıda vermiş olduğum Mega-Meyzer gözlemi, Hubble tarafından gerçekleştirilmiş ve yaklaşık 1000 pozlama yolu ile çekilmiştir. Hatta bilim adamlarının katkısı sonucunda, renklendirilmiş ve yeşil alanın kızılötesi haritası çıkartılmıştır. Fotoğrafta gösterilen yeşil alanlar, bilim adamlarına göre; radyasyonun kalıntıları olarak nitelendirilmiştir. Kısacası, Mega-Meyzer gök cisimleri büyük orantıda radyasyon içermektedir.
teleskop ile mega-meyzer gözlemi

3 yorum

yararını anlayamadım ama sonuçta güzel buluşta radyosyon yayıyor ?

Yanıtla

Daha çok bu tarz uzay haberleri lütfen.Bol görsel de iyi olur tabii :))

Yanıtla

inanılmaz muazzam bi güzellik ya

Yanıtla

Yorum Gönder