Nasa Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

nasa hakkında bilinmeyen gerçekler

Nasa Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Nasa, ABD’ye bağlı, devlet kurumu olarak uzay ve astronomi çalışmaları yapan bir şirkettir. Ayrıca, Dünya’da eşi benzeri görülmemiş çalışmalara yön vermiş ve bu çalışmaları sayesinde Dünya’da uzay ve astronomi adı altında değerli bir unvan kazanmıştır.


Uzay hakkında çalışmaları sayesinde önemli bir yere gelen Nasa, birçok insanın ilgisini kazanmış ve insanları bir uzay şirketi olarak meraka sokmuştur. Bende, Nasa hakkında bilinmeyen bilgileri açıklayıp, biraz olsun merakınızı gidereceğim.

Nasa’nın Bilinmeyen İlginç Gerçekleri

- Nasa’nın, uzay mekiklerini montajladığı ve tamir ettiği binası, kendi ana binasından tam 3 kat daha büyüktür.

- Nasa, diğer sistemlerde olası bir canlı türüne rastlarsa, kendi oluşturmuş olduğu; Canlı Koruma Birimi müdahale edecektir.

- ABD’de her doların bir miktarı, Nasa’nın bütçe kasasına girmektedir. Bu oran ABD hükümeti tarafından; %0,005 $ olarak açıklanmıştır.

- Günümüzde kullanılan mikrodalga fırınları, Apollo görevlerinde kullanılan makinelerin beyninden daha güçlü olup, daha işlevsel çalışmaktadır.

- Nasa’da astronot olabilmeniz için; Dünya üzerinde tam 80 kilometre yol gitmeniz gerekmektedir.

- 2006 yılında Uzay İstasyonu’na gerçekleştirilen uçuşta, bazı astronotlar ‘’uzay kükremesi’’ gibi bir ses duymuşlardır. Fakat Nasa’nın açıklamış olduğu kaynaklara göre; bu kükreme sesi halen bulunamamıştır. Bilim adamlarına göre; atmosfer kaynaklı bir ses olarak nitelendirilmiştir.

6 yorum

Zuhal YÖNETİCİ

NASA günümüzün en büyük uzay sirketlerinden birisidir. Keşke Türkiyede de böyle kurumları gorebilsek...

Reply
Necati YÖNETİCİ

Daha kim bilir sakladıkları neler var. Bunlar bile ABD'den izin alarak yayınlanmıştır.

Reply
Sela Can YÖNETİCİ

Nasa turuna katılmıştım keşke bizimde ülkemiz nasa için verilen destek gibi fon ayıra bilse. Türkiye olarak bizde uzay yarışında ki yerimizi alabilirdik

Reply

Nasa Hakkında Daha Çok şey bilmiyoruz aslında

Reply
Cengiz YÖNETİCİ

nasa bu alanda dünyada rakibi olmayan bir alan

Reply

Bilmediğimiz daha neler var acaba nasanın elinde

Reply

Yorum Gönder