Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Bilgiler

uluslararası uzay istasyonu hakkında bilgiler

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Bilgiler

Geçmişten günümüze kadar sorunsuz bir şekilde görevini sürdüren Uluslararası Uzay İstasyonu, tüm insanlığın merakı olmuştur. Bu merakınızı gidermek için, Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağım.

UUİ Hakkında Temel Bilgiler Nelerdir?

- UUİ, Uluslararası olarak tam 16 ülkeden yatırım toplanarak imal edilmiştir. Bu ülkelerin arasında Türkiye Cumhuriyeti bulunmamaktadır.

- Uluslararası Uzay İstasyonu’nda astronotların tuvaletlerini yapacağı 2 adet oda bulunmaktadır. Astronotlar idrarlarını yaptıktan sonra, özel makine sayesinde arıtılıp, tekrar içme suyu olarak kullanılmaktadır.

- Uzay İstasyonunda genellikle kuru ve sert gıdalar tüketilmektedir. Bunun sebebi; yer çekimsiz ortamda sıvı yiyeceklerin bozulmasındandır.

- İstasyonda uyku odaları genellikle bağlı tulumlar ile yapılmaktadır. Bu tulumlar Nasa bilim adamları tarafından özel olarak imal edilmektedir. Bir tulumun yaklaşık değeri; 5.000 $ olarak bilinmektedir.

- İstasyondaki uyku odaları yer çekimsiz olduğu için, astronotlar uyuyabilmekte zorlanmaktadırlar. Bu yüzden astronotlar, genellikle vücuda dokunmayan uyku hapları kullanmaktadırlar.

- İstasyonun Dünya yörüngesindeki tur sayısı yaklaşık 100.000’in üzerindedir.

- UUİ, Dünya yörüngesindeki tam turunu yaklaşık 93 dakika 41 saniyede tamamlamaktadır.

3 yorum

Sadık YÖNETİCİ

Şu teknolojiden ve uzay biliminden ne yazık ki ülkece çok gerideyiz. Millet uzay madenciliğine başlarken biz burada hala ortadoğu sorunlarıyla uğraşıyoruz.

Yanıtla
Selami YÖNETİCİ

"astronotlar, genellikle vücuda dokunmayan uyku hapları kullanmaktadırlar" bu kısmı ilginçmis

Yanıtla
ahmet kamalı YÖNETİCİ

İdrarlarını arıtıp içmeleri çok garipmiş

Yanıtla

Yorum Gönder