Yaşama Elverişli Gezegen Keşfedildi!

Gliese 832c gezegeni keşfedildi

Yaşama Elverişli Gezegen Keşfedildi!

Nasa’ya bağlı bir grup gök bilimcinin açıklamalarına göre; Dünya’ya benzer, atmosferinde %70 değerinde hidrojen bulunduran, yeni gezegen türü keşfedildi. Keşfedilen gezegen, Dünya’nın 6 katı büyüklüğünde olup, tam 16 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca, çevresinde bulunan gezegenlere nazaran, daha dinamik ve genç görünüme sahip, yaşama elverişlilik konusunda tüm koşullara da imkan sağlıyor.

Gezegenin keşfedilişinden sonra, Hubble Uzay Teleskobu ile incelenen gezegen; kendi Güneş Sistemine sahip ve kendi Güneş Sistemi’nde yaşama elverişli tek gezegen unvanını koruyor. Yüzeysel olarak bakıldığında Dünya ile aynı görüntüye sahip ve bilim adamlarına göre; Dünya’nın çekirdeği ile de aynı özelliklere sahip olabileceği düşünülüyor.

Not: Gezegene, bilim adamları ve Astronomi Birliği tarafından; Gliese 832c ismi verilmiştir. Keşfedilen Gliese 832c, Gliese Güneş Sistemine bağlı olarak nitelendirilmiştir.
dünya ve gliese 832c gezegenlerinin büyüklükleri

1 yorum:

Ahmet YÖNETİCİ

Yaşama elverişli fakat cok uzakta.İnsanoğlunun baska gezegende yasama sevdasini anlayabilmis değilim. Dünya'yı tam anlamiyla kesfetmis değiliz bence.

Yanıtla

Yorum Gönder