Yıldız Kümeleri Nedir?

yıldız kümeleri nedir?

Yıldız Kümeleri Nedir?

Yıldız kümeleri, isimlerinden de anlaşılacağı üzerine; yıldızlardan oluşan yoğun bir alandır. Ayrıca, astronomi dilinde bu alana verilen farklı türde isimler ve terimler vardır. Astronomi de en çok kullanılan diğer isimleri; Yıldız bulutları'dır. Bu kümelerin içerisinde yaklaşık 1 milyar kadar yıldızların olduğu ve sürekli yeni yıldızların doğduğu tahmin edilmektedir.Not: Birkaç bilim adamına göre; bu yıldız kümeleri sürekli döngü içerisindeler ve genç yıldızlara nazaran yaşlı yıldızlardan oluşmaktadırlar.

Açık Yıldız Kümeleri Nedir?

Açık yıldız kümeleri, galaksi olarak adlandırılan gök cisimlerine benzerlikleriyle bilinirler. Ayrıca, içerisinde 1. ve 2. kadirden oluşan parlak yıldızlar bulundururlar. Bu parlak yıldızlar sayesinde, galaksilere benzer ışık saçarlar ve spiral kolları varmış gibi bir şekle bürünürler. Bu yıldızlar genellikle, amatör gözlemciler tarafından gözlemlenen en basit yıldız topluluğu olarak bilinir. Hatta yaydıkları ışıklar sayesinde orta dereceli teleskoplar ve orta dereceli dürbünler ile rahat bir gözlem olanağı sunarlar.


Teleskoplar ve Dürbünler İle Yıldız Küme Gözlemi

Yıldız kümelerinin gözlemi, amatör gözlemciler için en basit işlemdir. Çünkü, yıldız kümeleri toplu bir şekilde yeryüzünden izlenebilirler. Ayrıca, yıldız kümelerinin parlaklıkları olabildiğince fazla olduğu için, gökyüzünde tanınmaları da basit ve kolay işlemlerin içine girmektedir.
yıldız küme gözlemi nedir?

6 yorum

ve akıllarda tek bir soru bu kadar yıldız arasında yalnız mıyız?

Yanıtla
hasan YÖNETİCİ

kayboluyorum böyle yazıları okurken.Daha fazlası lütfen

Yanıtla
ahmet YÖNETİCİ

Evren gerçekten çok büyük inanılmaz aklım almıyor

Yanıtla

güzel makale olmuş admin sayenizde öğrenmediğimiz kalmadı teşekkürler

Yanıtla
Taner YÖNETİCİ

Yıldız kümeleri hayranlık verici dengeler üzerine kurulu çekim merkezlerinde ki küçük farklılıklar tüm kümeye etki ediyor.

Yanıtla
orkun YÖNETİCİ

tabi biz sadece büyük ayı küçük ayı diye bakıyorduk olaya eskiden. gerçekten o kadar çok yıldız kümesi var ki insan etkileniyor.

Yanıtla

Yorum Gönder