Celestron AstroMaster 130 EQ MD Teleskop İncelemesi

Celestron astromaster 130 eq md teleskop incelemesi

Celestron AstroMaster 130 EQ MD Teleskop İncelemesi

Celestron astromaster teleskobu, Celestron firmasının müşterilerine sunduğu en iyi; amatör gözlemci teleskobu olmaya aday ürünüdür. Çünkü, amatör gözlemciler için titizlikle yapılmış ve kullanımı o kadar rahat ki, istediğiniz herhangi bir gezegeni rahatlıkla bulabiliyor, ve en önemlisi; sorunsuz takip motor sistemi ile gezegeni izleme fırsatı buluyorsunuz. Ayrıca, teleskobun malzemeleri de çok üst düzeyde imal edilmiş. İsterseniz, astromaster 130 eq modelini daha yakından tanıyalım.Celestron AstroMaster 130 EQ Özellikleri

Bence, teleskopun en can alıcı özellikleri, rakamsal büyütmeleridir. Çünkü, teleskopun fiyatı o kadar düşük ki, piyasada olan diğer teleskoplardan neredeyse 2 kat daha iyi gözlem yapma olanağı sağlıyor. Kısacası, Celestron yine kalıcı müşterileri için muhteşem amatör teleskop serilerine devam ediyor.

Ayrıca, teleskobun 5’’ derecelik aynası, tam 130mm açıklığa, odak uzaklığı ise 650mm gibi rakamsal bir büyüklüğe sahip. Bu rakamlar, bu fiyata ve bu denli bir teleskopta olabilecek en iyi şeyler arasındadır. Bunların yanı sıra; teleskobun kundak yapısı ekvatoryel olarak imal edilmiş. Yani, kunda yapısı 240 derecelik bir açı ile dönme kabiliyetine sahip. Bu kundak sayesinde, gezegen gözlemleriniz daha kolay olacaktır.

Teleskobun teslimat kargosunda gelen aksesuar, 2 adet göz merceği ve takip motor sistemi olarak eklenmiş. Göz merceklerinden birincisi 20mm’ye sahip, ikinci göz merceği ise 10mm gibi bir rakama sahip. Ayrıca, teleskobun üzerinde bulunan motor takip sistemi, istenildiği zaman sıfırlanabiliyor ve gök cisimlerini hafızasına kaydedebiliyorsunuz. Bu özelliği, piyasada karşılaştırılacak diğer teleskoplarda yok. Celestron, bu özellikleri sayesinde halen piyasadaki en iyi teleskop üreticisi olarak kalmayı başarabiliyor…
celestron 130 eq jüpiter gözlemi

Celestron AstroMaster 130 EQ İle Gözlemlenecek Gezegenler

Teleskop ile 2 gün boyunca gözlem yapma fırsatı buldum. Gözlem yaptığım yer, ne kadar ışık kirliliği ve bulut barındırsa da, teleskobun ışık toplama gücü sayesinde temiz bir gözlem yapabildim. Gözlem yaptığım sıralar iki adet gök cismine baktım. Gözlem yaptığım gök cisimleri;

Jüpiter, teleskobun açıklığı sayesinde gerçekten etkileyici bir yüzeysel özelliğe sahip. Jüpiter’de bulunan turuncu rengi görebiliyor ve temiz bir gök yüzünde 4 uydusunu rahatlıkla seçebiliyorsunuz.

Satürn, halkalarını etkileyici bir şekilde seçebiliyorsunuz. Teleskop, gezegenlerin renklerini o kadar temiz ve gerçekçi gösteriyor ki, bu denli bir teleskobun bunları başarabileceğini hiç ummuyorsunuz. Gerçekten, Satürn’ü izlemek ve halkalarını seçmek, bu teleskoba paha biçilemez bir avantaj bırakıyor.
celestron 130 eq satürn gözlemi

Celestron AstroMaster 130 EQ Almalı Mıyım?

Celestron 130, EQ serilerinin devamı olarak üretilen, nadir teleskoplardan olma özelliğine sahiptir. EQ serileri, Celestron’un bugüne kadar üretmiş olduğu en kaliteli teleskoplar, diyebilirim. Çünkü, görüntü bazlı kirliliği ortadan kaldıran merceklere ve en önemlisi malzeme kalitelerine sahip. Kısacası, bu orantıda bir fiyata alınabilecek en iyi teleskop kategorisine giren sayılı teleskoplardan…

4 yorum

Muhteşem bir teleskop. 1 kez gözlem yapma fırsatı buldum ve çok beğendim. Bu işe merakı olan herkese bütçeleri yeterse tavsiye ederim.

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Astromaster 130 eq md mi yoksa powerseeker 127eq mu daha iyi

Yanıtla

Merhaba,

Celestron AstroMaster serisi, PowerSeeker serisinden daha iyi bir teleskop modelidir. Bütçeniz uygun ve profesyonel bir şekilde teleskop kullanabilirseniz, AstroMaster teleskoplarından alabilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Yorum Gönder