Celestron Cosmos 90Gt Wifi Teleskop İncelemesi

Celestron cosmos 90gt wifi teleskop incelemesi

Celestron Cosmos 90Gt Wifi Teleskop İncelemesi

Celestron cosmos 90gt teleskobu, Celestron’un bugüne kadar üretmiş olduğu en iyi teleskoplar kategorisine girebilecek sayılı ürünlerden bir tanesidir. Teleskobun en can alıcı özelliği; motor haznesinde yani, akıllı motor takip sisteminde tam 120.000 gök cismi barındırmasıdır. Ayrıca, teleskobun gök cisimlerini lazerli takip sistemi de bulunmaktadır. İsterseniz, Celestron cosmos teleskobunu daha yakından tanıyalım.
Celestron Cosmos 90Gt Özellikleri

Celestron cosmos’un derin uzay gözlemi için üretildiğini hatırlatmak isterim. Çünkü, bu teleskop ile gezegen gözlemlerinden pek fazla keyif alamazsınız. Fakat, derin uzay gök cisimlerinden fazlası ile, hatta Celestron’un diğer üretmiş olduğu teleskoplardan daha fazla haz alabilirsiniz. Bunun nedeni ise; Celestron Cosmos’da bulunan mercek kaliteleri ve tekniksel rakamlardır.

Teleskobun rakamsal özelliklerinden bahsedecek olursak; teleskobun odak uzaklığı 910mm olarak imal edilmiş. Açıkçası, bu odak uzaklığı gerçekten teleskoba çok iyi bir şekilde yakışmış. Ayrıca, odak uzaklığının inç değeri, 36 inç olarak yansıtılmış. Açıklık değerinden söz edecek olursak, diyafram açıklığı tam 90mm olarak yapılmış ve 3,54 inç olarak da merceklere yansıtılmış.

Bu özelliklerin yanı sıra, teslimat kargosunda gelen diğer teleskop aksesuarları; lazerli bulucu dürbün sistemi ve 2 adet plössl marka göz mercekleridir. Göz mercekleri, gerçekten bu teleskobun kalitesine kalite katmış ve derin uzay gök cisimleri için çok büyük yarar sağlayacaktır. Göz merceklerinin büyütme oranları ise; 36x ve 91x’dir.
Celestron cosmos ile nebula gözlemi

Celestron Cosmos 90Gt İle Gözlemlenecek Gezegenler

Yukarıda, derin uzay gözlemi için imal edilmiş sayılı teleskoplardan demiştim. Eğer sizde bu teleskoptan alır ve derin uzay gözlemi yaparsanız, ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Teleskobun diyafram ve mercek kaliteleri gerçekten çok iyi ve derin uzay gözlemi için en uygun şekilde seçilmiş. Fakat siz yinede, gezegen gözlemi yapmak isterseniz, birkaç cümle ile nasıl gözlemleyeceğinizi açıklayayım.

Satürn, bu gezegeni yüzeysel rengi ile görebilirsiniz. Ayrıca, halkalarını silik bir şekilde olsa da, görebilir ve halkalarında ki kalın katmanları hissedebilirsiniz.

Ay, aşağıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi görünmektedir. Fakat ben Ay’ı gözlemlemek için, birinci göz merceğini kullandım. Eğer siz, daha fazla yakınlaştırmak ve zoom yapmak isterseniz, ikinci göz merceğini kullanabilirsiniz.
Celestron cosmos ile aygözlemi

Celestron Cosmos 90Gt Almalı Mıyım?

Celestron cosmos, şuana kadar gözlem yaptığım en iyi teleskoplardan ve en iyi mercek kalitesine sahip ürünlerden biridir. Gerçek anlamdan gözlem yapmak istiyorsanız ve teleskop almaya karar veremediyseniz, bu teleskop tam size göre…

1 yorum:

Çok güzel bir makale :) Sayfaya teşekkürler.

Yanıtla

Yorum Gönder