Gezegen Keşif Yöntemleri

gezegen keşif yöntemleri

Gezegen Keşif Yöntemleri

Gezegen keşif yöntemleri, birçok etken üzerinde incelenir ve yaşamsal olup, olmadığı bilim adamları tarafından kesinleştirilir. Ayrıca, Güneş Sistemi dışında bulunan gezegenler; normal gezegenlere nazaran daha az ışık barındırır ve yörünge periyotu oldukça zayıftır. Yani, periyot olarak kuvvetli ve kendisinden üstün bir gezegenin çekim kuvvetine bağımsız bir şekilde kapılabilir.


Bunların yanı sıra, gezegenler bilim adamları ve gök bilimciler tarafından; gözlemevleri olarak nitelendirilen devasa teleskop evlerinde gezegenlerin yerlerini ve yüzeysel özelliklerini inceleyebiliyorlar. Bu yöntemin yanı sıra, astronomik terimler içeren birçok özelliklede gezegenler keşfedilebiliyor. İşte birkaç özellik;

- Gökölçüm: Diğer adı ile astrometri olarak bilinen gökölçüm, yıldız saptamaları konusunda en çok kullanılan özellikler arasında bulunmaktadır. Bu ölçümle, birçok başıboş gezen yıldızların koordinatları saptanmış ve periyot özellikleri incelenmiştir.

- Doppler Yöntemi: Doppler, diğer adı ile radyal hız olarak da anılmaktadır. Yani, yıldızların Güneş Sistemi’ne yaklaşmasını ve uzaklaşmasını gözeten bir diğer özelliktir. Başıboş dolaşan yıldızlarda kullanılmaktadır.

- Geçiş Yöntemi: Geçiş yöntemi, yıldızların ve gezegenlerin periyotsal koordinatlarına verilen isimdir. Genellikle Sistemsel yıldızlarda kullanılır.

- Yörünge Evresi: Yörünge evresi, adından da anlaşılacağı üzerine; yörüngesel özelliklerde kullanılmaktadır. Yani, Güneş dışı gezegen ve yıldızlarda, yörünge evreleri kontrol edilip, keşfi yapılan gök cisimlerinin atmosferi incelenir.

- Polarimetri: Bu özellik, bilim adamları veya gök bilimciler tarafından kullanılmayan ilk ve tek keşif yöntemidir. Fazla bir bilgi içermese de; yıldızların ışık kaynağından yararlanılarak keşfi yapıldığı bilinmektedir.

Yorum Gönder