Kara Delikler Hakkında İlginç Bilgiler

kara delikler hakkında ilginç bilgiler

Kara Delikler Hakkında İlginç Bilgiler

Kara delikler hakkında bilgiler, insanların her zaman için en büyük ilgi duyduğu astronomik terimlerden olmuştur. Kara delikler, evrenin gizemli gök cisimleri olmaya aday ve evrenin oluşumunu sır gibi saklayan, sınırlı sayıdaki gök cisimlerindendirler. Genellikle kara delikler, evrenin boş kısımlarında bulunmakta ve uzay-zaman kavramlarını kullanmaktadırlar. Eğer sizde kara delikler ve uzay-zaman kavramlarını merak ediyorsanız; yazımı okuyabilirsiniz.

- Gök bilimcilerinin incelemelerine ve gözlemlerine göre; evrende 3 çeşit kara deliklerin türü bulunmaktadır. Bu türlerden en yaygın olanları ise; yıldızsal kara delikler olarak tahmin edilmektedir.

- Bilim adamları, kara deliklerin zaman kavramlarını yavaşlattığını düşünmektedirler. Yani, bir kara deliğin çevresinde 3 saat kadar gezinirseniz, bu oran Dünya’daki zaman kavramı ile tam 60 yıla denk gelmektedir.

- Evrende ilk gözlemlenen ve incelenen kara delik; Cygnus X-1 isimli gök cismi olmuştur. Cygnus X-1, takımyıldızlarının bulunduğu ve küme olarak konumlandırılan yıldızların arasında bulunmaktadır.

- Bilim adamlarına göre; eğer bir kara deliğin içerisine doğru çekilirseniz, %50 oranında parçalara ayrılacaksınız. Diğer bir %50 oranına göre; evrenin diğer ucunu görecek ve başka bir boyuta ulaşacaksınız.

- Dünya ile aynı düzlemde olan V616 Mon adlı kara delik, 3000 ışık yılı kadar uzakta süzülmektedir. Fakat bilim adamları ve gözlemcilerin incelemelerine göre; V616 Mon, Dünya için hiçbir tehlike arz etmemektedir.

- Nasa’nın, Hubble Uzay Teleskobu sayesinde gözlemlediği en büyük kara delik unvanını taşıyan S5 0014+813, kütlesel olarak evrenin en büyüğü olarak nitelendirilmektedir. Hatta 1 kütlesel terimi: 40 adet Güneş’e eşdeğerdir.
en büyük kara delik

Yorum Gönder