Lizer F30070M Teleskop İncelemesi

lizer f30070m teleskop incelemesi

Lizer F30070M Teleskop İncelemesi

Lizer f30070m teleskobu, çocuklar için imal edilmiş ve oyuncak teleskopları kategorisine giren sayısız teleskoplar arasındadır. Bu teleskop ile gözlem yapmak, neredeyse imkansızdır. Çünkü, teleskobun malzeme kaliteleri o kadar kötü ve düzensiz bir şekilde yerleştirilmiş ki, merceklere yansıyan doğal ışık, direk kırılıyor ve göz mercekleri bu görüntüyü matlaştırarak veriyor. İsterseniz şimdi, teleskobun ayrıntılı özelliklerine ve malzeme kalitelerine değinelim.Lizer F30070M Özellikleri

Lizer markası, f30070m serisini tamamı ile çocuklara yönelik yapmış. Çünkü, teleskobu elinize aldığınızda, malzeme kalitelerinin yerlerde olduğunu hissedebiliyorsunuz. Bunların haricinde, teleskoba takılan merceklerde en alt düzeyde seçilmiş ve teleskobun kalitesi iyice düşürülmüş. Ayrıca, teleskop borusunun malzeme kalitesi de diğer malzemelere kıyasla daha da kötü…

Bunların haricinde tekniksel özelliklerinden bahsedecek olursak; Lizer f30070m teleskobunun odak uzaklığı yaklaşık 300mm olarak imal edilmiş. Yani bu oran yaklaşık f/4 kadar diyebiliriz. Teleskobun açıklık rakamı ise, 70mm kadar yapılmış ve odak uzaklığına eş değer bir rakamda tutulmuş. Açıklığın yaklaşık f değeri ise; 2.4 olarak bizlere sunuluyor. Ayrıca, teleskobun maksimum yerden yüksekliği de ilk defa bu kadar alçak ve orantısız bir seviyede tutulmuş. Teleskobun yerden yüksekliği, tamı tamına 38 cm kadar çıkmaktadır.

Teleskopun teslimat kargosunun içerisinde gelen tripod ve göz mercekleri de, teleskopun kendisi kadar kalitesiz, çabuk kırılgan malzemelerden üretilmiş. Ne yazık ki Lizer markası, f30070m serisinde iyice gerilere düşmeye devam ediyor. Kısacası, eğer bu teleskopu alacaksanız; bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim.


Lizer F30070M İle Gözlemlenecek Gezegenler

Lizer ürünleri ile gözlemlenecek gezegenler, sayılı diyebilirim. Çünkü Lizer marka teleskoplar, malzeme kalitesini en aşağı şekilde üretiyorlar ve gözlem yapacağınız gök cisimlerini görmenize engel oluyorlar. Yani bu da demek oluyor ki; bu tür teleskoplar size en kötü gözlemi yapmanıza olanak sağlıyor. Fakat, tecrübelerim nedeniyle bu teleskop ile bir gözlem yapma fırsatı buldum.

Aşağıdaki ay fotoğrafından da göreceğiniz üzere, Lizer teleskobu ile ay gözlemi yapabildim. Fakat aşağıdaki fotoğrafı, sizler için editledim, yani daha iyi görebilmeniz için fotoğraf üzerinde bazı değişiklikler yaptım. Sakın teleskobun böyle bir görüntü verdiğine aldanmayın!
Lizer f30070m teleskopu ay gözlemi

Lizer F30070M Almalı Mıyım?

Kesinlikle bu tür teleskoplara para vermeyin. Aksine mağaza sahiplerine şikayette bulunun. Çünkü, piyasada görebileceğiniz, gözlem yapabileceğiniz en adi teleskoplardan, diyebilirim. Eğer bütçenizi birazcık daha zorlarsanız, Konus, Celestron gibi ünlü markaların teleskoplarından alabilirsiniz. Kısacası, Lizer marka teleskoplardan uzak durmanızı öneririm.

1 yorum:

İnsanların maddi imkansızlıklarından yararlanıp saçma sapan teleskoplar piyasaya atıyorlar. Bunu bimeyen insnlar da malesef paralarını böyle teleskoplara veriyorlar. :(

Yanıtla

Yorum Gönder