Orion VX6 Newton Teleskop İncelemesi

Orion VX6 Newton teleskop incelemesi

Orion VX6 Newton Teleskop İncelemesi

Orion’un üretmiş olduğu VX6, gerçekten kaliteli olup, gözlem açısından iyi sonuçlar verebilecek bir Newton tasarımlı teleskoptur. Orion VX6, tüp kaplamaları ve mercek kaplamaları ile üstün malzeme kalitesini tüketicilerine sunmuş ve birçok serisindeki teleskop özelliklerini de VX serisine optimize ederek, piyasada adını duyurmuştur. İsterseniz VX6’nın fiziksel ve ayrıntılı özelliklerine geçelim.


Orion VX6 Özellikleri

Teleskobun her yerine temiz bir şekilde yerleştirilmiş koruyucu kaplamalar, gözlem açısından ve sağlamlık açısından gerçekten iyi düşünülmüş. Ayrıca, kaplamaların markası HILUX olarak imal edilmiş. Yani, teleskop her kısmından darbelere sağlam bir şekilde izole edilmiş. Bunların yanı sıra; teleskobun odak uzaklığı 750mm, açıklık oranı ise yaklaşık 150mm olarak bizlere sunulmuş.

Ayrıca, teleskobun en önemli özelliklerinden biri olan konum takip cihazı da, ilk defa VX serisine monte edilmiş. Yani bu takip cihazı sayesinde, gök cisimlerini daha kolay gözlemleyebilecek ve titreşimsiz bir şekilde izleme olanağı bulacaksınız. Orion’un en iyi özelliklerinden birisi; takip cihazıdır, diyebilirim.
Orion VX6 nebula gözlemi

Orion VX6 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Orion VX6 ile gözlemlenecek gezegenler; Satürn, Jüpiter, Mars olarak sıralanabilir. Fakat, bu teleskop ile gezegen gözlemi değil, derin uzay gözlemi yaparsanız; daha memnun kalabilirsiniz. Çünkü, mercek kaliteleri ışık toplama gücünü seri bir şekilde emdiği için, gök cisimlerinin ışıklarını doğal bir şekilde görebilir, galaksi vb. gibi devasa gök cisimlerini izleyebilirsiniz.
Orion VX6 galaksi gözlemi

Orion VX6 Almalı Mıyım?

Orion marka teleskoplar, son yıllarda gerçekten adını duyurmayı başarmış nadir teleskop markalarından, diyebilirim. Çünkü, kalite ve gözlem bazlı ele alındığında, karşı marka teleskopları kadar başarılı ve aynı zamanda kullanışlı olarak bizlere sunuluyor. Kısacası, fiyatıyla birlikte gerçekten eşleşen nadir teleskoplardan. Benim fikrimi soracak olursanız; teleskobu kaçırmayın…

-Daha önce incelemesini yaptığımız: Orion StarBlast 4.5 Teleskop İncelemesi'ni de okumayı unutmayın.

1 yorum:

İyi bir makale teşekkürler teleskoplar.org

Yanıtla

Yorum Gönder