Rasathaneler Hakkında Bilgiler

Rasathaneler hakkında bilgiler

Rasathaneler Hakkında Bilgiler

Rasathaneler hakkında kısa bilgiler, astronomi adına çok büyük buluşlar ve keşiflerden toplanmış, sayılı bilgiler arasındadır. Çünkü, rasathaneler yani diğer adı ile gözlemevleri, yıldızların ve diğer gök cisimlerin buluşlarında en önemli unsurlarda yer almaktadır.Rasathaneleri, diğer teleskoplardan ayıran en büyük özellik; direk gözlem yapmayıp, bir gök cisminin verisini gözlemlemeleridir. Yani bu durum; gök cisminin yüzeysel görünümünü değil, koordinatlarını ve periyotlarını ele almalarıdır.

Not: Rasathanelerde genellikle, bir gök cisminin veri akışı gözlemlenir. Gök cisminin veri akışının periyotları ve koordinatları ele alınarak hesaplanır. Böylece rasathane keşfi olarak nitelendirilir.

Rasathaneler Hakkında İlginç Bilgiler

- Bugüne kadar yapılmış en maliyetli rasathane; 50 milyar dolar olarak kayıtlara geçmiştir.

- Rasathaneler temiz gözlem yapabilmek için; genellikle dağlık yerleşkelere kurulmaktadır.

- Özel maliyetli rasathaneler, 360 derece dönebilen teleskop kundakları üzerine yapılmaktadır. Ayrıca, uzayın 360 derecelik fotoğraflarını da eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde çekilmektedir.

- Türkiye’de ki rasathane, Toroslar da bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin de en büyük gözlemevi olarak bilinmektedir.

- Osmanlı İmparatorluğu’nda kurulan, açılan ilk rasathaneyi, Takiyüddin Mehmet isimli, astronomi dalında büyük buluşlar yapmış, gök bilimci öncülüğünde açılmıştır.

- Rasathanelerdeki teleskoplar, genellikle bilgisayar destekli çalışmaktadırlar. Yani, teleskoplarda çip olarak adlandırılan beyinler bulunmaktadır. Böylece teleskoplar, bir gök cisminin veri akışını hafızalarında tutabilirler.

* Rasathaneler hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için; Rasathane Nedir? konumuzu okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder