Samanyolu Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

samanyolu fotoğrafı nasıl çekilir?

Samanyolu Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Samanyolu fotoğrafları çekmek, her insanın hayalinde olan sayılı hobiler arasında yer almaktadır. Çünkü, içerisinde bulunduğumuz galaksinin yüzeysel görünümünü ve fiziksel görünümünü hepimiz merak ederiz. Bu durumun getirdiği merakla, en güzel Samanyolu fotoğrafını çekmek için kendimizle yarışırız. Eğer sizde Samanyolu fotoğrafları çekmek istiyorsanız; yazımızı eksiksiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

Samanyolu Çekimi İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

- Tripod: Samanyolu fotoğraflarınızda herhangi bir sarsıntı veya kayma gibi hatalar istemiyorsanız, yanınızda sağlam bir tripod bulundurmalısınız. Aksi taktirde, uzun pozlama ile yapacağınız tripodsuz çekimler, fotoğraflarınızda kaymaya yol açacaktır.

- DSLR Makine: Canon veya Nikon gibi DSLR üretici firmaların makinelerini kullanmak, Samanyolu fotoğraflarında daha iyi görüntü elde etmenize olanak sağlayacaktır. Çünkü, Samanyolu’nu ISO olarak adlandırılan pozlama yöntemi ile görüntüleyeceksiniz. Ve bu pozlamanın aralığı yaklaşık; 3200 ila 6400 aralığındadır.

- Geniş Diyaframlı Lens: Samanyolu’nu çekerken, diyafram açıklığı f/2 – f/4 aralığında olacağı için, lensin kaliteli malzemelerinden alabilirsiniz. Çünkü, objektif çapı, uzun pozlama da en işinize yaracak araçlardan bir tanesidir.

- Yapay Işıksız Gökyüzü: Samanyolu’nu, yapay ışık kaynaklarının olduğu bölgelerde kesinlikle göremezsiniz. Hatta, Ay ışığı da bu unsurlar arasında bulunmaktadır. Samanyolu’nu temiz bir şekilde görmek istiyorsanız; Ay ışığının, yapay ışıkların ve bulutların olmadığı bir yerleşkeyi tercih edebilirsiniz.

Samanyolu Fotoğraf Çekimine Hazırlık

Ekipmanlarınız hazır ve artık Samanyolu’nu pozlamaya başlayabilirsiniz. Bunun için ilk önce; temiz bir bölgeye tripodunuzu yerleştirmeniz gerekiyor. Hemen sonra, makinenizin fiziksel ayarlarını yapmalısınız. İlk çekimlerinizde makinenizin ISO ayarını orta bir seviyede tutmakta fayda var. Benim önereceğim ISO ayarı; 3200’dür. Bunun haricinde, diyaframı da olabildiğince fazla, yani açık tutmalısınız. Diyafram ayarı olarak da; f/2.8’i kullanabilirsiniz.

Ayrıca, yukarıda bahsettiğim ayarlardan sonra, makinenizi manuel kullanıma alarak, çekime hazırlamalısınız. Ardından, makineyi sarsmadan ve hareket ettirmeden deklanşöre basmalısınız. Aksi taktirde, iyi bir sonuç elde edemezsiniz. Makineyi hareket ettirmeden deklanşöre basmanız için, zaman ayarlı moda geçebilir, eğer varsa; uzaktan kumanda ile çekimi başlatabilirsiniz.

Not: Eğer Samanyolu Fotoğrafçılığına daha yeni başlıyorsanız; yukarıda bahsettiğim makine ayarları, amatör fotoğrafçılar için en iyi kombinasyon ayarlarını içermektedir.
Samanyolu fotoğrafı

Samanyolu Fotoğraflarını İşlemek

Çekiminiz bittikten sonra, fotoğraflarınızı daha iyi ve daha net hale getirmeniz için; genellikle gök bilim uzmanları, Photoshop serilerini kullanmaktadırlar. Sizde daha net ve opak bir fotoğraf istiyorsanız, Photoshop ile fotoğrafı işleyebilirsiniz. Ayrıca, Samanyolu fotoğraflarını çekerken; RAW olarak çekmeye özen gösterin. RAW, fotoğrafı daha keskin ve daha net göstermeye yardımcı, Photoshop da ise; işlemeyi daha da basitleştirecektir.

1 yorum:

Her makalenizi okuduğum gibi bunu da keyifle okudum :)

Yanıtla

Yorum Gönder