Yeni Başlayanlar İçin Teleskop Önerileri

Yeni başlayanlar için teleskop önerisi

Yeni Başlayanlar İçin Teleskop Önerileri

Teleskop önerisi, yeni başlayacaklar için çok önemli bir detay içermektedir. Çünkü, gök bilim ve gökyüzü ile daha yeni tanışan kişiler, teleskop kullanım aşamalarında ufak bir hata bile yapsa, gözlem yapmaktan soğuyor ve bu işi yapamayacaklarını sanıyorlar. Bu yüzden, teleskop alma rehberi yapmalı ve teleskop aldığınız yerlerden bilgi almalısınız.

Aksi taktirde, gözleme yeni başlıyorsanız ve siz profesyonel bir teleskop almışsanız, teleskobun kurulumunu yapamayacak ve gökyüzünü gözlemleyemeyeceksiniz.  Kısacası, gözlem bilginize göre teleskop almaya özen gösterin.

Teleskop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Teleskop alırken, mağaza sahiplerinin abartılı konuşmalarını sakın kaideye almayın. Çünkü her satıcı, teleskobunu övecek ve teleskobun teknik terim rakamlarını hayli bir abartacaktır. Bunun için; teleskop almaya gitmeden önce, internette kısa bir araştırma yapın, teleskop alım aşamasındaki teknik bilgileri öğrenin, teleskop satıcılarının rakamsal büyütme hobilerine kulak asmayın.

Not: Yeni gözleme başlayacak ve teleskop alacaksanız; oyuncak sınıfına giren teleskoplardan uzak durun. Çünkü, oyuncak olarak adlandırılan teleskoplar, görüntü bazlı kirlilik ve çabuk kırılgan olabiliyor. Lütfen bu hatırlatmamı göz önünde bulundurun!

Doğru Teleskop Seçimi 

Yeni başlayacak kişiler için teleskop seçimi, mercekli teleskoplar üzerine olmalıdır. Çünkü mercekli teleskoplar, görüntü bazlı işlemi temiz bir merceğe aktarır ve teleskobun tamamını kullanmak oldukça basittir. Ayrıca, mercekli teleskopların bakımı da oldukça kolay ve zevkli bir iştir. Kısacası, doğru teleskop seçimi; mercekli teleskoplar olarak nitelendirilen, mekanik aygıtlar olmalıdır.

- Sitemizde her türden ve her bütçeden teleskopları inceliyor, sizler için gözlem fotoğraflarını paylaşıyoruz. İncelemiş olduğumuz teleskopları; yukarıdaki ‘teleskop incelemeleri’ bölümünden bulabilirsiniz.

Teleskop Önerileri

Amatör olarak gözleme başlayacak olanlar için, hem gözlem sırasında zorlanmayacağınız, hem de kurulumunu yaparken basitçe yapabileceğiniz teleskop önerileri şöyledir; (teleskop isimlerinin üzerine tıklayarak konu içeriğine gidebilirsiniz)

Yorum Gönder