Celestron PowerSeeker 80EQ Teleskop İncelemesi

Celestron powerseeker 80eq teleskop incelemesi

Celestron PowerSeeker 80EQ Teleskop İncelemesi

Celestron 80EQ modeli, amatör ve orta düzey gözlemciler için üretilmiş, PowerSeeker modelleri arasında yer almaktadır. Teleskobu diğer serilerinden ayıran en büyük özelliği ise; hem gökyüzü gözlemi, hem de kara gözlemi yapabilmesidir. Yani kara gözleminde, diğer teleskoplar gibi ters görüntü vermeyip, düz görüntü elde edebiliyorsunuz. Ayrıca, PowerSeeker serilerindeki zor kurulum, bu teleskop ile basit bir çözüme kavuşturulmuş. İstediğiniz gibi teleskobu sökebilir, basit ve kolayca monte edebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için, özelliklerine geçelim.

Celestron PowerSeeker 80EQ Özellikleri

Celestron 80EQ modelinin özellikleri; tamamen gelişmiş ve farklı bileşenlerden oluşuyor. Malzeme ve kundak yapısı, Celestron’un sürekli kullanmış olduğu newtonian olarak tüketiciye sunuluyor. Ayrıca, diyafram açıklığı 80mm olup, odak uzaklığı 900mm, yani 3.15inç olarak imal edilmiş. 80EQ modelindeki bu oranlar, gerçekten rakip markalarda aranabilecek standart özelliklerden.

80EQ modelinin yanında gelen, 2 adet barlow lens bulunmaktadır. Bu lenslerin rakamsal oranları; 4mm ve 20mm’dir. 4mm’lik olan lensin büyütme gücü; 225x olup, 20mm’lik olan lensin büyütme gücü ise; 45x olarak imal edilmiş. Bunların yanı sıra, RA/DEC sistemi de teleskobun kullanımına eklenmiş. RA/DEC ise, teleskobun gözlem yapma açısını belirler ve otomatik skala ayarlarına göre gözlem yapmayı kolaylaştırır.
Celestron 80eq satürn gözlemi

Celestron PowerSeeker 80EQ İle Gözlemlenecek Gezegenler

Teleskobun teslimatında gelen kullanım kılavuzu içerisinde, tam 60.000 gök cismini izleyebileceğimiz yazıyor. Yani bu oran, gerçekten çok üst seviyede tutulmuş ve rakip teleskoplara oranla çok üst düzeyde yer alıyor. Ayrıca, teleskoba seçeceğiniz tripod aksesuarı, alüminyum olmalıdır. İsterseniz, teleskobun gözlem yapabilme özelliklerine geçelim:

Sirius, bu yıldız çıplak gözle görülebilen nadir yıldızlardan, diyebilirim. Fakat, Celestron gibi güzel bir marka teleskoba sahipseniz, daha net ve daha temiz bir gök cismi gözlemi yapabilirsiniz.

Satürn, Güneş Sistemi içerisinde ki tüm gezegenleri gözlemleyebilirsiniz. Fakat, teleskobun ışık toplama gücü bazı gök cisimlerine yaramayacaktır. O yüzden daha büyük ve Dünya’ya daha yakın gezegenleri gözlemlemekte fayda var.
Celestron 80eq sirius gözlemi

Celestron PowerSeeker 80EQ Almalı Mıyım?

Eğer, Celestron kullanmayı seven birisiyseniz, gözü kapalı bu teleskobu alabilirsiniz. Fakat, farklı bir modelden veya markadan Celestron teleskoplarına geçecekseniz, yukarıdaki yazmış olduğum özellikleri gözden geçirmenizi önerebilirim. Çünkü, diğer teleskop markalarının özellikleri, Celestron kadar kaliteli değil. Celestron’un PowerSeeker serisine geçerseniz, ne demek istediğimi anlayacaksınız. Son olarak, 80EQ modeli birçok markadan iyi ve rahat gözlem yapmanızı sağlıyor. Gözünüz kapalı, kaliteli bu ürünü alabilirsiniz.
Celestron 80eq ay gözlemi

Yorum Gönder