Halka Bulutsusu Nedir?

halka bulutsusu nedir?

Halka Bulutsusu Nedir?

Halka bulutsusu, Antoine Darquier de Pellepoix adlı Fransız bilim adamı tarafından, 1779 senesinde keşfedilmiştir. Pellepoix tarafından alınan notlara göre; bulutsu, tozdan oluşan devasa bir gezegene benzemektedir. Ayrıca, içerisinde bulundurduğu canlı yıldızlar, bulutsunun çekirdeğini ve canlı kalmasını oluşturmaktadır. Yıldızların içerisinde bulunan maddeler, Pellepoix’e göre, daha önce hiçbir bulutsu da olmayan maddeler içermektedir.
Halka Bulutsusu Hakkında Bilgiler

- Halka bulutsusu, Güneş Sistemi’nin yarı kitlesine eş değer bir gök cismidir.

- Halka bulutsusu, diğer bulutsulara nazaran daha sıcak ve daha kavurucu iyonik maddelerden oluşmaktadır.

- İçerisinde bulundurduğu canlı yıldızlar, bulutsunun 3/1’ini oluşturmaktadır. En ünlü yıldızı, çekirdeğinde bulunan, Güneş’e benzer bir yıldızdır. Yıldız, Astronomi birliği tarafından isimlendirilmemiştir.

- Bulutsu, Hubble Uzay Teleskobu’nun gözlemlerine göre, silindirik bir şekle sahiptir.

- Halka bulutsusunda, tam 3 ana renk vardır. Bu üç ana renk, bulutsunun katmanlarını ve yüzeyinin sıcak, kavurucu olduğunu göstermektedir. En iç renkteki turkuaz olan yer, bulutsunun en sıcak noktası olarak bilinmektedir.


Teleskop İle Halka Bulutsusu Gözlemi

Halka bulutsusu gözlemi, ışık kirliliğinin olmadığı yerlerde rahatça gözlemlenebilir. Hatta, temiz gök yüzünde aşağıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi izlenebilir. Halka bulutsusu, Güneş Sistemimize yakın olduğu için, orta bütçeli bir teleskop ile rahat ve basit bir gözlem yapabilirsiniz.
Halka bulutsusu gözlemi

Yorum Gönder