Konus Giant 20x60 Dürbün İncelemesi

Konus giant 20x60 dürbün incelemesi

Konus Giant 20x60 Dürbün İncelemesi

Konus 20x60, piyasadaki birçok dürbünden kaliteli ve temiz gözlem yapmanıza yaracak, sayılı dürbünler arasındadır. Ayrıca Konus markası, dürbün üretimi konusunda çok titiz ve malzeme kalitelerini çok üst seviyede tutuyor. Yani, dürbün alacak olursanız, kesinlikle Konus markalarını önerebilirim. Bunların yanı sıra, dürbünün üzerindeki mercekler, piyasada karşılaştırılacak diğer merceklerden çok iyi durumda. Gözlem yaptığınız da, merceklerin kalitesini anlayabiliyor, ışık toplama gücü sayesinde, baktığınız cismi net bir şekilde gözlemleyebiliyorsunuz.

Konus 20x60 Özellikleri

Konus’un üretmiş olduğu dürbünler, mercek ve dürbün malzemeleri olarak ikiye ayrılır. Mercekler, olabildiğince kaliteli ve hassas bir şekilde üretilir. Dürbünün yüzeysel malzemeleri ise, merceklere kıyasla daha kalitesiz ve hassas olur. Ayrıca, Konus 2125 20x60 dürbünündeki tek olumsuz görüşüm: Dürbün üzerindeki merceklerin, kolay çizilebilmesi ve kırılmasıdır. Eğer eşyalarınızı veya aksesuarlarınızı hor kullanan birisiyseniz, bu dürbün elinizde çok kolay bir şekilde kırılabilir.

Bunların yanı sıra, dürbünün odak uzaklığı 1000mm olup, mercek açıklığı yaklaşık 50mm’dir. Yani bu rakamlar; yaklaşık 1000 metreyi 50 metreye getirme anlamındadır. Rakamsal orantıları ne kadar düşük olsa da, beklentilerinizin üzerinde bir dürbün olacağından, şüpheniz olmasın. Yukarıda dediğim gibi; dürbünün tek dezavantajı, kırılmaya meyilli olmasıdır.
Konus 20x60 ile ay gözlemi

Konus 20x60 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Konus 20x60 ile gözlemlenecek gök cisimleri, olabildiğince fazladır. Çünkü, mercek ve malzeme kaliteleri çok üst seviyededir. Dürbün ile gözlem yapacağınız sıra, temiz bir hava ve gece olmasını beklerseniz, dürbünden olabildiğince zevk alabilirsiniz. İsterseniz dürbün ile yapmış olduğum gözlem notlarına gelelim.

Ay, bu gözlemde çok iyi görüntü alabilirsiniz. Hatta, dürbün ile gözlem yapacak olursanız, sadece Ay’ı bile gözlemlemek size yetecektir. Çünkü, dürbün o kadar güzel ışık topluyor ve merceklere yansıtıyor ki, Ay’ın üzerinde bulunan kraterleri ve dağları çok net, opak bir şekilde görebiliyorsunuz.

Jüpiter, devasa gezegen gözlemlerinde tek sorun, açıklığın kısa olmasıdır. Çünkü, dürbünün rakamsal büyütmeleri, uzaktaki gök cisimlerine yetmiyor ve aşağıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi bir gözlem ortaya çıkıyor.
Konus 20x60 ile jüpiter gözlemi

Konus 20x60 Almalı Mıyım?

Konus 20x60 dürbünü hakkında yorumlarımı, yukarıda anlatmış olduğum gibi değerlendirebilirsiniz. Şahsen, ben dürbünden çok haz aldım. Ayrıca, bu dürbün değerindeki diğer dürbünler, bu üründen çok aşağı kalitede kalıyor. Eğer gerçekten dürbün alacak olursanız, ve bütçenizi zorlamadan, Konus 20x60 dürbününü alabilirsiniz.

- Konus 20x80 dürbünü hakkında yapmış olduğumuz incelemeyi de; ‘’ Konus 20x80 Dürbün İncelemesi ‘’ konumuzdan okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder